Program zájezdu
1. den: Odlet z Prahy s přestupem v Istanbulu a přílet do Trabzonu v pozdních odpoledních hodinách. Objednaným transferem odjezd na hotel na ubytování.
2. den: Vydáme se poznávat okouzlující město Trabzon. Prohlédneme si skalní klášter Sumela s krásnými výhledy do okolí. Poté objevíme zajímavosti nejvýše položeného města Turecka – Erzurum.
Ráno po snídani se vypravíme na procházku městem Trabzon zasazeným mezi úchvatnou zelení a hornatou krajinou Pontských hor .
Nejprve naše kroky povedou ke kostelu Hagia Sophia , který je nádherným příkladem byzantské architektury .
Po prohlídce budeme pokračovat k nedávno zrekonstruovanému klášteru Sumela . Jde o řecký pravoslavný klášter a klášterní komplex postavený na strmém horském útesu ve výšce 1 200 metrů n. m . Základy dnešní podoby kláštera započaly ve 13. století a v průběhu let se klášterní komplex jen zvětšoval.
Až budeme přesyceni dechberoucími vyhlídkami a překrásnými skalními interiéry kláštera, tak si odpočineme u lahodného obědu a poté se vydáme poznávat Erzurum .
Erzurum je hlavní město stejnojmenné provincie a nejvýše položené město Turecka . Zde se podíváme nejprve do historického národního parku Nene Hatun , který sloužil jako opevnění a plnil zásadní obrannou roli zejména v rusko-turecké válce v roce 1877 až 1878.
Park je pojmenován po turecké lidové hrdince Nene Hatun , která je obdivována pro svou odvahu a odhodlání bojovat proti Rusům v již zmiňované válce a jsou po ní pojmenované ulice dokonce i v Ankaře.
Poté se zastavíme u bývalé teologické školy Cifte Minareli Medrese . Slovo medresa je arabského původu a doslova znamená místo, kde se učí, kde se studuje.
Medresa představovala vyšší stupeň vzdělávání . Původně se na ní učilo primárně islámské právo šaría a právní věda fiqh. Ostatní vědy se přidaly později. Součástí školy byla vždy i mešita.
Na tomto architektonickém skvostu pozdního seldžuckého období nás nejvíce zaujmou dva minarety , které daly jméno této památce. Uvnitř medresy jsou učebny a galerie obklopené průchody a krásnými nádvořími . V medrese je také několik obchodů, kde si můžete zakoupit tradiční řemeslné výrobky a suvenýry .
Při naší procházce městem nám neunikne ani mešita Erzurum Ulu Cami , komplex mausoleí Üc Kümbetler a další náboženská škola Yakutiye Madrasa .
Podíváme se také k Erzurum Atatürk Müzesi (Erzurum Congress) . Historická kongresová budova , postavená v roce 1894, je místem, kde se konal kongres v roce 1919. Tento kongres měl za cíl bránit Turecko před možným rozdělením po první světové válce. Dnes slouží jako umělecká galerie.
Naší poslední zastávkou bude Milli Mücadele Müzesi , muzeum obsahující rozsáhlou sbírku cenných vojenských i civilních dokumentů a artefaktů z dob bojů o tureckou nezávislost.
K večeru pojedeme na ubytování v Erzurumu, kde se ubytujeme a dáme si výbornou večeři.
3. den: Dnes přejedeme do města Kars. Navštívíme archeologickou oblast starověkého Ani (UNESCO) se skvosty byzantské a seldžucké historie. Po návratu do Karsu okusíme místní pokrmy i sýr gruyère.
V brzkých ranních hodinách po snídani odjedeme do Karsu v blízkosti hranic s Arménií, malebného města s bouřlivou historií, jelikož po mnoho století jej střídavě mocensky ovládali Rusové nebo Turci. Po příjezdu si dopřejeme malý odpočinek a oběd v místní restauraci.
Naši prohlídku pak započneme u ruin starověkého města Ani, archeologické lokality , která se nachází 50 kilometrů od města Kars.
Největší slávu město zažilo mezi roky 953 a 1020, kdy bylo hlavním městem Arménského království. Nicméně roku 1045 bylo dobyto Byzantskou říší. Pod byzantskou nadvládou ale dlouho nebylo. Roku 1064 Seldžukové pod vedením sultána Alp-Arslana dobyli Východní Anatolii a Kars a připojili ke své říši. Dnes je město Ani zapsáno na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO .
Ruiny města jsou velmi rozlehlé a zahrnují pozůstatky hradeb se Lví bránou . Největší stavbou celého areálu je katedrála Spasitele , pocházející z období největší slávy města, a nejzachovalejší pak kostel s překrásnými freskami – kostel sv. Řehoře .
Nevynecháme ani kamenný most , který spojoval Hedvábnou stezku s městem Ani, Seldžucký palác vestavěný do obranných zdí města, samozřejmě samotné městské hradby , zřejmě nejstarší seldžuckou mešitu v Anatolii, Menücehr Camii a další úchvatné památky.
Po prohlídce zamíříme zpět do centra města Kars , kde si můžeme všimnout budov, které nesou prvky ruské architektury. Budeme mít možnost ochutnat místní speciality, jako je husí maso , výborný med a sýr gruyère anebo pokrmy z místních ryb .
Poté bude následovat návrat na hotel společně nebo individuálně.
4. den: Budeme pokračovat na jih. Poznáme osmanský skvost, palác Ishak Pasha a jeho skvostně zdobené interiéry. Užijeme si výhled na bájnou horu Ararat a přírodní scenérie cestou do města Van.
Ráno po snídani zamíříme na jih. Cestou budeme obdivovat nádherné scenérie východní Anatolie , až dorazíme do města Dogubayazit .
Po příjezdu si uděláme přestávku na odpočinek a oběd. Poté navštívíme skvost osmanské architektury, palác Ishak Pasha , který se nachází na strmé skále na arménsko-íránsko-tureckém pomezí a nedaleko hory Ararat, na níž měl zakotvit se svou bájnou archou Noe.
Stavba paláce se 116 pokoji zabrala 99 let a zažila nesčetná neštěstí jako zemětřesení a války, které vedly k dnešnímu stavu této úchvatné stavby. V poslední době byla ale památka postupně rekonstruována.
Prohlédneme si nádvoří, minaret či kopuli mešity . Nevynecháme harém, soudní dvůr a kuchyň . Zaujme nás ale především krása vnitřní výzdoby paláce.
Po prohlídce této úchvatné stavby odjedeme do jednoho z největších měst na východě Turecka — do města Van , které leží na břehu stejnojmenného jezera. Po cestě budeme mít možnost si vychutnat pohled na horu Tendürek , která je vyhaslou sopkou a nejrozlehlejším vulkánem Arménské vysočiny .
Nocleh bude na hotelu ve městě Van.
5. den: Prozkoumáme starověké opevnění hradu Van se skalními hrobkami králů. Pak nás čeká arménský křesťanský kostel na ostrůvku Akdamar, odkud si vychutnáme výhled na jezero a okolí.
Prohlídku města Van začneme u starověkého kamenného opevnění – u hradu Van , kdysi známého také jako hrad Tuspa.
Jméno hradu bylo odvozeno od stejnojmenného názvu hlavního města království Urartu. Hrad se tyčí nad jezerem Van a byl postaven králem Sarduri před 2 800 lety. Uvnitř hradu se nacházejí úchvatné skalní hrobky urartských králů .
Dále se podíváme do kostela Akdamar , jednoho z nejkrásnějších a nejzachovalejších arménských křesťanských památek v Turecku .
Kostel je postaven na ostrůvku Akdamar na jezeře Van a my se k němu dostaneme, jak jinak než lodí. Při plavbě si vychutnáme úžasné jezerní a horské scenérie místní přírody . Kostel nás uchvátí starověkým kamenickým umem zdejších řemeslníků.
K večeru ubytování ve městě Van.
6. den: Budeme objevovat poklady města hrobek – Ahlat. Navštívíme největší islámské pohřebiště na světě s téměř 8 200 hroby. Pak si prohlédneme nádhernou místní mešitu.
Po snídani zamíříme objevovat skryté perly dalšího tureckého města – města Ahlat . Město je slavné především svými seldžuckými hrobkami a osmi velkými hřbitovy . Rozkládá se na severní straně břehu jezera Van.
Nachází se zde největší turecké islámské pohřebiště na světě . Pohřebiště bylo založeno ve 13. století a čítá přes 8 169 hrobů, některé z nich jsou dokonce 3,5 metru dlouhé. Unikátní nápisy a dekorování hrobů je činí ještě více pozoruhodnými.
Ve městě nevynecháme ani mešitu Emir Bayindir a Velkou hrobku .
Večer ubytování ve městě Mardin.
7. den: Nejprve nás čeká město Mardin s mnoha mešitami, medresami a kostely. Poté vyrazíme do Midyatu a poznáme tajemství filigránového umění. Na závěr objevíme jedinečnou megalitickou stavbu.
Náš den v Mardinu započne poznáváním historického jádra města, kde se necháme mimo jiné unést jeho kamennými domy a úzkými strmými uličkami. Začneme nejprve u Kasimiye Medrese , jedné z největších budov v Mardinu. Součástí budovy je i mešita a mausoleum .
Kasimiye Medrese nás zaujme nejen architekturou inspirovanou mnohými kulturními vlivy, ale především bazénem s fontánou symbolizujícím zrození a smrt anebo unikátními hodinami se slonem .
Nemineme ani majestátní mešitu s jedním minaretem Ulu Mosque anebo další medresu s neméně silnou vizuální přitažlivostí a velkým historickým významem – Sehidiye Madrasa .
Po prohlídce města zamíříme do Midyatu . Zde objevíme krásy filigránového umění . Filigrán je druh šperkařského kování , které musí být prováděno s velkou zručností a jemností. Obvykle se používá zlato a stříbro , které se kombinuje s drobnými korálky a zakroucenými nitěmi ze stejného materiálu. Vše je připájeno k sobě do nádherných uměleckých motivů.
Budeme obdivovat i zručnost místních mistrů , kteří používají jen to nejkvalitnější stříbro na světě, aby vyladili své ručně vyráběné stříbrné šperky až do dokonalosti.
Poté si uděláme čas na prozkoumávání města, ochutnávku místních specialit a k nákupům.
Následně pojedeme směrem k městu Urfa, až dorazíme k významnému archeologickému nalezišti Göbekli Tepe , které bylo v roce 2018 zapsáno na seznam památek UNESCO a změnilo pohled na lidskou historii.
Megalitická stavba z doby kamenné má zajímavou reliéfní výzdobu a pochází z 10.–9. tisíciletí př. n. l. Účel stavby je předmětem debat, ale vědci se domnívají, že je zřejmě náboženskou svatyní.
Po prohlídce se ubytujeme ve městě Şanliurfa neboli Urfě.
8. den: Dnes zamíříme do Urfy. U jezera Balikligöl si poslechneme legendu o Abrahámovi. Vychutnáme si atmosféru bazaru Bedesten i urfský kebab a zastavíme se u Atatürkovy přehrady.
Po snídani se vydáme prozkoumat město Sanliurfa neboli starým názvem Urfa .
Město je nejen domnělým rodištěm i místem posledního odpočinku proroka Abraháma , ale leží na velmi úrodné půdě, takže je velmi významné pro turecké zemědělství. Nejprve si užijeme pohled na mešitu Halil Ür-Rahman a medresu s mešitou Rizvaniye Mosque .
Naše kroky budou dále vést k významným poutním jezerům – Ayn-El Zeliha a Balikligöl , známé také pod názvem Halilulrahman.
Balikligöl je spjato s legendou o Abrahámovi , který se znelíbil a neuposlechl příkazům tyranského krále Nimroda. Král za jeho prohřešky nechal postavit velké ohniště, do kterého následně Abraháma shodil. Jakmile se ale Abrahám dotkl ohně, všechny plameny se proměnily ve vodu a dřevo se proměnilo na ryby, které jsou v jezírku dodnes.
Podle legendy, ty které mají na sobě černé skvrny, jsou připomínkou toho, jak ryby vznikly. Podle legendy jezero Ayn-El Zeliha vzniklo ze slz dívky jménem Zeliha , která byla do Abraháma zamilovaná.
Po prohlídkách budeme mít prostor nejen k nákupům na bazaru Bedesten , ale také můžeme ochutnat vyhlášený urfský kebab anebo jiné místní speciality.
Po odpočinku a nákupech se vydáme obdivovat Archeologické muzeum a Muzeum mozaiky v Urfě , kde se nachází mnoho významných historických artefaktů anatolijské civilizace .
Po cestě do města Adiyaman se zastavíme na Atatürkově přehradě , která se nachází na řece Eufrat a dokončena byla v roce 1990.
Přehrada je vodní elektrárnou. Jde o největší obnovitelný zdroj energie v Turecku a třetí největší elektrárnu na světě . Z přehrady se nám naskytne úchvatné panorama okolí.
K večeru se ubytujeme na hotelu ve městě Adiyaman.
9. den: Dnes si dopřejeme jedinečný dobrodružný zážitek. Vystoupáme na poutní horu Nemrut a doslova se dotkneme hlavy Dia. Probádáme ruiny starověké Arsemii i unikátní muzeum mozaik.
Jako praví Turci, kteří výstup na horu Nemrut mají jako rituál a výstup vždy provádí jen v ranních či večerních hodinách, se také vydáme v brzkých ranních hodinách k poutní hoře Nemrut (UNESCO) .
Hora je pozoruhodná svými do skály tesanými prostorami a reliéfy i uměle navršeným vrcholem – pohřební mohylou , kterou dal vystavět vládce království Kommagene Antiochos I. v roce 62 př. n. l.
Užijeme si dechberoucí východ slunce . Prozkoumáme významné archeologické památky, jako je torzo oltáře, Diův trůn, a zejména kamenné hlavy řeckých a perských bohů , které jsou umístěny nad domnělým hrobem krále Nemruta .
Místní průvodce nás poté zasvětí do tajů zdejší historie a podíváme se na starověké ruiny města Arsemia , které je součástí národního parku Nemrut Dagi . Zhlédneme mohylu Karakus Tumulus , která tvoří jednu z částí starověkého pohřebního komplexu. Uvidíme také římský kamenný most Cendere .
Následně pojedeme do města Gaziantep . Zde navštívíme druhé největší muzeum mozaik na světě – Zeugma Mosaic Museum . V muzeu si můžeme prohlédnout slavnou římskou mozaiku Cikánská dívka , jejíž stáří se odhaduje na 1 800 let.
K večeru se ubytujeme na hotelu v Gaziantepu.
10. den: Poslední den bude věnován případnému individuálnímu programu či nákupu suvenýrů. Podle letového řádu se přesuneme na letiště a odletíme zpět do Prahy.