Program zájezdu
1. den: Po příletu do Bukurešti se přesuneme do hotelu, kde se ubytujeme. Dle časových možností se následně vydáme na prohlídku Paláce parlamentu a poodhalíme tajemství jeho historie.
Odlet z Prahy, po příletu do Bukurešti transfer autobusem do hotelu, ubytování. Pokud nám to letový řád dovolí, společně vyrazíme na prohlídku jedné z ikon rumunské metropole – kontroverzního Paláce parlamentu , známého také jako Ceaușescův palác .
Palác začal stavět rumunský diktátor Ceaușescu jako vládní komplex, kde budou sídlit všechna rumunská ministerstva. Velkolepý palác, který dnes hostí rumunský parlament, byl postaven z jednoho miliónu metrů krychlových mramoru a 3 500 tun křišťálu .
Ohromný dojem ve vás zanechá i procházka velkolepým bulvárem , který vede od paláce. Ten vybudoval Ceaușescu záměrně ještě větší, než je pařížská Champs-Élysées .
Ve večerních hodinách návrat na ubytování s průvodcem nebo individuálně.
2. den: Dnes si prohlédneme největší zajímavosti i skrytá místa Bukurešti. Bude čas i na lahodnou kávu v malebné čtvrti Lipscani a odpoledne přejedeme do města Brašov.
Ráno se vydáme na další prohlídku Bukurešti, které se před druhou světovou válkou přezdívalo Paříž východu.
Zavítáme do nejkrásnější části města – historické čtvrti Lipscani , pojmenované po přistěhovalých obchodnících z Lipska a okolí. Prohlédneme si Starý knížecí dvůr i překrásné kostely z 16. století a vychutnáme si kávu v jedné z malebných kaváren .
Pro zájemce lze zajistit také návštěvu Národního muzea umění , kde bude možnost obdivovat i evropské velikány jako Rubense, Tintoretta nebo Brueghela.
V odpoledních hodinách se přesuneme do Brašova, kde se ubytujeme.
3. den: Dnešek strávíme poznáváním tajemných zákoutí transylvánské metropole Brašov a v podvečer se budeme kochat výhledy z hory Tâmpa.
Brašov se může pyšnit historií sahající až do 13. století. Podle jedné z pověstí tam tehdy dovedl stovku dětí či mladých lidí z německého městečka Hameln krysař, aby tu založili vlastní město.
Prohlídku zahájíme u největšího rumunského kostela Biserica Neagrã . Prohlédneme si náměstí Piata Sfatului s nejstaršími brašovskými domy a také čtvrť Schei , která sloužila v dobách, kdy ve městě žili hlavně katoličtí Sasové, jako jakési ghetto pro pravoslavné Rumuny.
V podvečer si vyšlápneme na horu Tâmpa , která se tyčí nad městem, abychom si mohli užít překrásný výhled na tuto podhorskou metropoli pod rouškou noci.
Společný návrat na hotel.
4. den: Den zahájíme návštěvou unikátní záchranné medvědí rezervace. Poté se vypravíme do malebné vesničky Viscri, která okouzlila i krále Charlese III., a večer se ubytujeme v Sighișoaře.
Po snídani se vydáme kousek za Brašov k vesnici Zărnești do rezervace Libearty Sanctuary . Nezisková organizace Millions of friends se zde stará o medvědy, které zachránila ze zajetí nebo před vyděláváním u cirkusu . Kromě setkání s těmito krásnými zvířaty se také dozvíme mnoho zajímavostí právě o jejich ochraně či naopak boji s medvědy, který je v Rumunsku jedním z velkých politických témat.
Poté nás čeká dvouhodinová cesta do srdce Transylvánie . Zastavíme se ve vesničce Viscri , která pro svou malebnost uchvátila i srdce britského krále Charlese III., a ten zde vlastní několik domů. Ve Viscri si prohlédneme opevněný kostel , tolik typický pro saské vesnice v Transylvánii, ochutnáme zdejší kuchyni a nasajeme zdejší venkovskou poklidnou atmosféru.
Ve večerních hodinách přejezd do Sighișoary, ubytování.
5. den: Vydáme se objevovat utajené poklady Sighișoary (UNESCO), která je považována za perlu Transylvánie a je také rodištěm legendárního hraběte Drákuly.
Prohlídku Sighișoary, půvabného města zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO, začneme pod radniční věží se středověkým orlojem , která je nejfotografovanější památkou ve městě. Tato věž také slouží jako vstupní brána do místní citadely. Krytým dřevěným schodištěm ze 17. století vystoupáme do kostela sv. Mikuláše .
V Sighișoaře se narodil kníže Vlad IV., nazývaný Tepeș (narážeč na kůl). Svou krutostí vůči nepřátelům inspiroval britského spisovatele Abrahama Stokera k vytvoření postavy hraběte Drákuly.
V podvečer individuální volno.
6. den: Čeká nás poznávání života místních na transylvánském venkově, jeho typické architektury i tradic. Odpoledne se přesuneme do města Kluž.
Podle aktuální situace se vydáme buď do vesnice Richiș, nebo Copșa Mare , kde si kromě venkovské transylvánsko-saské architektury prohlédneme opevněné kostely a ponoříme se do tajů tradičních řemesel .
Odpoledne se přepravíme do města Kluž , kde se ubytujeme.
7. den: Na závěr naší výpravy po Transylvánii prozkoumáme univerzitní město Kluž. Uvidíme působivé historické památky, projdeme se uličkami ve stylu fin de siècle a navštívíme nedaleký záhadný les.
Kluž bývala městem uherské aristokracie s krásnou barokní a secesní architekturou. Dnes město s největší studentskou populací v Rumunsku patří mezi malé množství velkých rumunských měst, kterým se vyhnula demolice historického centra. Navíc zde vzniká spoustu pěších zón, takže si můžeme vychutnat nejen překrásné kostely a muzea, ale také posezení v kavárnách v uličkách ve stylu fin de siècle.
V podvečer mohou zájemci využít nezvyklý program – návštěvu lesa Hoia Baciu , který je údajně nejstrašidelnějším místem v zemi . Mnoho návštěvníků v lese cítí zvláštní nadpřirozené síly , bylo zde vyfotografováno UFO.
Návštěvu lesa ale doporučujeme všem, i těm, kteří nepatří mezi fanoušky paranormálních jevů, protože zde najdete nezvykle zkroucené stromy, navíc tento les poblíž města je skutečně krásným místem.
8. den: V brzkých ranních hodinách odjezd na letiště v Kluži a následný návrat do Prahy, s přestupem.