Program zájezdu
1. den: Přímý let z Prahy na ostrov São Miguel. Po příletu se ubytujeme a vydáme se na procházku hlavním městem Ponta Delgada.
2. den: Na úvod našeho prozkoumávání ostrova zavítáme do samého srdce São Miguel, do oblasti Lagoa das Sete Cidades, kde se ukrývá jedna z nejúchvatnějších scenérií na Azorách.
Na západní straně ostrova São Miguel, v pohoří Serra Devassa, se uprostřed zelené vegetace ukrývá několik menších lagun. Naše první pěší túra povede právě tudy.
Začínat budeme u starého kamenného akvaduktu . Trasa se bude kroutit mezi sopečnými kužely a lagunami. Čeká nás stoupání, klesání a spousta nádherných vyhlídek . Po několika kilometrech se vrátíme k silnici a lesem japonských kryptomerií, zajímavých jehličnanů, dojdeme k Pekelné tlamě . Tam se nám otevře úžasný pohled na velké laguny oblasti Sete Cidades, Lagoa Verde a Lagoa Azul.
Odpojíme se od hlavní pěšiny a začneme stoupat na okraj ohromné kaldery. Potom už budeme obcházet Modrou lagunu . Doprovázet nás bude pohled na velké vodní plochy. Příliš turistů sem nezavítá a trasu budeme mít sami pro sebe. Na vyhlídce Miradouro das Cumeeiras na nás bude čekat řidič. Na závěr navštívíme městečko Capelas s přírodními bazény. Koupat se sem v letní sezóně jezdí hlavně místní.
Čas: 4 hodiny / délka: 11 km / převýšení: 390 metrů při výstupu, 570 metrů při sestupu
3. den: Druhý den našeho dobrodružství zavítáme do středu ostrova São Miguel. Několik kilometrů vnitrozemím nás dovede k Lagoa do Fogo, na závěr si dáme nejlepší pivo na ostrově jako odměnu.
Lagoa do Fogo, česky Ohnivá laguna, je druhé největší jezero ostrova . Teprve když stojíte u jejích břehů, uvědomíte si její obrovské rozměry. Leží uprostřed sopečné kaldery a je nejvýše položeným jezerem na São Miguelu. Stěny kráteru jsou vysoké přes 300 metrů.
Laguna s jasně modrou vodou je obklopena svěží a hustou endemickou vegetací. Rostou tu jalovce, vavříny, vřesy a cedry. Z jalovců se vyrábí vyhlášený gin. Celá oblast je součástí rezervace se zónou zvláštní ochrany. Užijeme si jednu z nejúchvatnějších přírodních scenérií na Azorech .
Čas: 4 hodiny / délka: 10,5 km / převýšení: 500 metrů při výstupu, 500 metrů při sestupu
Jako odměnu po výšlapu si dáme chlazené točené pivo , údajně to nejlepší na ostrově. Naučíme se, jak se objednává v portugalštině.
Na zpáteční cestě se zastavíme v São Roque , kde je několik písečných pláží . Kdo bude chtít, může dojít po pěkné přímořské promenádě pěšky do města a zastavit se na pozdní oběd v některé z místních hospůdek.
4. den: Další na programu je krásná túra podél severního pobřeží a kolem vodních mlýnů. Čeká nás také návštěva muzea tabáku a čajových plantáží.
Ráno se vypravíme na túru kolem starých vodních mlýnů . Začínat budeme v malé vesničce Ribeira Funda . Po úzké silnici mezi domky místních obyvatel dojdeme ke kostelíku. Silnice se brzy změní v polní cestu, po které budeme klesat směrem k oceánu. Projdeme mezi pastvinami, kde se mezi zelení vyjímají černobílé krávy. Překročíme říční koryto a mineme starý vodní mlýn.
Potom už se naše cesta bude vlnit nahoru a dolů podél divokého severního pobřeží . Modrá voda oceánu tu kontrastuje s černými vulkanickými skalami. Vlny se rozbíjí o špičaté skály. Je to neuvěřitelná podívaná. Připravte se, bude co fotit.
Čas: 3 hodiny / délka: 8,5 km / převýšení : 300 metrů při výstupu, 490 metrů při sestupu
Trasa nás dovede do vesnice Maia , kde navštívíme muzeum tabáku . Tabák se na Azorech dřív pěstoval.
A to není všechno. Azory jsou také jediné místo v Evropě , kde se dodnes pěstuje čaj . My ho samozřejmě ochutnáme. Přesuneme se k čajovým plantážím Gorreana a prohlédneme si originální fabriku z roku 1883. Každý rok tu vypěstují přibližně 30 tun lahodného čaje.
5. den: Vydáme se na cestu kolem laguny, kde se přímo ze země vytahují hrnce s hotovým obědem, do městečka Furnas. Ochutnáme tradiční a vyzkoušíme na vlastní kůži koupání v termálním bazénu.
Dopoledne vyrazíme do oblasti Furnas, kde je nejvíce cítit doznívající sopečná aktivita . Tato část ostrova je známá díky termálním pramenům a koupalištím.
Naše pěší trasa povede tentokrát kolem laguny po příjemné lesní pěšině. Při obchůzce velké vodní plochy, poprvé v dálce uvidíme a brzy i ucítíme síru. Právě tady se na břehu jezera připravuje vyhlášené cozido , směs masa a zeleniny , která se uvaří zemským teplem. Podíváme se, jak se ze země vytahují hrnce s už hotovým obědem.
Poté budeme pokračovat pěšky do lázeňského městečka Furnas a v některé z restaurací ochutnáme tuhle tradiční specialitu.
Po obědě navštívíme krásný botanický park Terra Nostra . Na ploše 12,5 hektaru tu najdete sbírku několika tisíc druhů stromů a rostlin z různých koutů světa. Součástí zahrad je velký termální bazén. Voda má teplotu mezi 30 a 40 °C a díky obsahu železa má výraznou žlutohnědou barvu.
Na závěr se ještě projdeme kolem říčního koryta, které nás dovede k fumarolovému poli . Ze země tu vyvěrají horké plyny a gejzíry . Geotermální energie je vidět na každém kroku. Věřili byste, že ve vroucích vodách tu připravují i lahodnou kukuřici? A my toho budeme svědky.
Pěší trasa bude rozdělena na více etap, celkový čas: 2–3 hodiny / délka: 8,5 km / převýšení: zanedbatelné
6. den: Dnes si užijeme pohled na ostrov z mořské hladiny. Vypravíme se na oceán pozorovat kytovce a zkusíme koupání na ostrůvku Ilhéu.
Život na ostrovech byl vždy hodně spjatý s životem na moři. Proto bude i náš den věnovaný plavbám na Atlantiku. Zájemci budou moci vyrazit na otevřený oceán pozorovat velryby a delfíny nebo se plavit na ostrůvek Ilhéu.
Šance vidět kytovce je tu vysoká, a když se plavba povede, je to jeden z nejkrásnějších zážitků, jaký si můžete z Azorských ostrovů odvézt .
7. den: Výstup na nejvyšší vrchol ostrova Pico da Vara (1105 metrů n. m.) a koupání v přírodních bazénech ve městě Lagoa – v jednom z nejkrásnějších bazénových komplexů na ostrovech.
Dnes nás čeká výstup na nejvyšší vrchol ostrova Pico da Vara (1105 metrů n. m.) a koupání v přírodních bazénech i v Atlantiku.
Z hlavního města se hned ráno vydáme do zelených kopců pohoří Serra da Tronqueira . Dříve se tu těžilo uhlí a místní cesty se využívaly při chovu dobytka a při obchodování mezi vesnicemi Nordeste a Povoação. Teď je tu chráněná přírodní rezervace , kde hnízdí vzácný hýl azorský .
Na začátku trasy nás budou doprovázet jehličnaté stromy. Potom se ocitneme uprostřed vavřínového lesa Laurisilva . S vyšší nadmořskou výškou lesy ustoupí a my budeme mít parádní výhled. Zažijeme stoupání různým terénem. Schody, pěšiny a otevřené horské cesty. Nastoupané metry budou stát za to! V případě hezkého počasí totiž uvidíme z výšky celý ostrov a náhorní plošinu Graminhais .
Čas: 3–4 hodiny / délka: 7,5 km / převýšení : náročnější výstup 620 m a stejný sestup
Po příjemném výšlapu přejedeme zpět na slunnější jižní pobřeží. Můžete se těšit do města Lagoa, kde si odpočineme u oceánu . Mají tu jeden z nejkrásnějších bazénových komplexů na Azorských ostrovech. Samozřejmě s přístupem na volné moře.
V případě promáčeného terénu a chladnějšího počasí nelze výstup na Pico da Vara absolvovat a místo něj si užijeme odpočinek a jedinečné koupání v termálních vodách Caldeira Velha . Několik bazénů s teplou vodou je zasazených přímo do bujné azorské vegetace.
8. den: Dopoledne individuální volno, odpoledne transfer na letiště a odlet do Prahy.