Program zájezdu
1. den: Dle letového řádu odlet z Prahy do Ponta Delgady, odkud se dle letového řádu budeme přesouvat dále na ostrov Pico.
2. den: Dnes začneme prozkoumávat ostrov Pico...
Vypravíme se na na výlet kolem divokého pobřeží z černé lávy, prohlédneme si malebné vesnice s typickou azorskou architekturou , četné útesy a vinohrady obehnané lávovými zídkami.
Navštívíme vulkanické centrum se simultátorem zemětřesení . V městěčku Madalena si odpočineme a vychutnáme si pozdní azorský oběd.
3. den: Celodenní cyklookruh po sopečkách a severovýchodě ostrova Pico s koupáním.
Dnes nás čeká okruh na kolech po hřebenovce východu ostrova. Nejprve projedeme středem ostrova se spoustou horských ples , přičemž budeme míjet cca 1 000 metrů vysoké kopečky. Budeme se kochat divokou přírodou , kde mlhu střídá sluníčko a cesty křižují pasoucí se krávy či divocí koně.
Poté sjedeme na pobřeží u Terra Alta a budeme se pohybovat kolem oceánu.
Trasa cyklovýletu je nenáročná a zvládně ji i méně zdatný cyklista. Je třeba počítat se silnějším větrem, mírně nahoru a dolů, cca 25 km.
Výlet ukončíme na jižním pobřeží v Lajes, kde navštívíme muzeum velrybářství a zrelaxujeme na pobřežní promenádě.
Zájemci o výlet na velryby se vypraví na oceán za dobrodružstvím.
4. den: Návštěva lávových jeskyní Gruta das Torres, návštěva vinařství anebo výstup na horu Pico.
Ráno nás čeká návštěva lávových jeskyní Gruta das Torres . Poté se vykoupeme v oblasti vinhoradů pod ochranou Unesca, zavítáme do vinného sklípku na košt vína a místních sýrů.
Alternativní program: celodenní výstup na nejvyšší horu Portugalska Ponta do Pico (2351 m). Je to náročná, cca 8 hodin dlouhá túra s místním horským vůdcem. Účast nutno potvrdit rezervací fakultativního výletu.
5. den: Přesuneme se na ostrov São Jorge a prozkoumáme východní čás ostrova.
Dopoledne poplujeme trajektem na ostrov São Jorge . Ostrov São Jorge je charakteristický svými strmými skalisky svažujícími se přímo do oceánu - tzv. Fajas , a my se z přístavu vypravíme rovnou na jednu z nich.
Po hodině sestupu divokou přírodou dojdeme do staré Adegy , kde nás čeká parádní hostina. Ochutnáte spoustu azorských domácích jídel , připravované ve skromných podmínkách uprostřed vinohradu. Vše samozřejmě zapijeme místním vínem. K autobusu nám ale ještě zbývá další hodinka chůze, cestou se můžete i vykoupat.
6. den: Společně se vypravíme na nejkrásnější trek na ostrově „Caldeira do Santo Cristo – Faja dos Cubres“.
Dnes nás čeká nejkrásnější trek na ostrově „Caldeira do Santo Cristo – Faja dos Cubres“ . Jedná se opravdu o unikátní místo, které bylo prohlášeno přírodní rezervací . My se vydáme na dvouhodinový sestup z hor k oceánu skrze svahy poseté hortenziemi a jinou divokou květenou.
Po cestě bude možnost osvěžit se koupáním pod vodopádem a v laguně . Na pobřeží si trošku odpočineme v místní hospůdce a vypravíme se na zbytek cesty (nahoru/dolů další 1,5 hodiny do cíle - lze absolvovat na čtyřkolce - 15 eur).
7. den: Výlet s výhledy na překrásné krátery, připomínající golfové jamky a okolní ostrovy zakončený koupáním v lávových jezírkách Faja do Ouvidor.
Dnes se budeme toulat po nejvyšším pohoří ostrova v cca 1000 metrech n. m.. Cesta nabízí výhledy na překrásné krátery , připomínající golfové jamky a okolní ostrovy (Pico, Faial, Graciosa,Terceira). Krátkou procházkou si vyšlápneme i nejvyšší horu ostrova Sao Jorge .
Odměnou nám bude koupání v lávových jezírkách Faja do Ouvidor, která jsou považována za nejhezčí koupačku Azor.
8. den: Návštěva sýrárny, přesun na ostrov Faial a procházka hlavním městem ostrova.
Ráno zamíříme do sýrárny Sao Jorge s ochutnávkou výtečného portugalského sýra, který je proslavený i daleko za hranicemi tohoto ostrova.
Poté trajektem odplujeme na ostrov Faial, často nazývaném „ modrý ostrov “. Tento název získal díky množství kvetoucích hortenzií , říká se, že nikde jich nekvete více.
Cestou na ubytování zastavíme na vyhlídce Caldeira do Inferno.
9. den: Relax v lávových jezírkách, návštěva sýrárny a vulkánu Vulcao dos Capelinhos.
Dopoledne se vypravíme na procházku ke skalnímu útvaru Morro de Castelo Branco , hnízdišti ptáků buřňáků.
Cestou na nejzápadnější bod Evropy, co se litosférických desek týče, zavítáme do další azorské sýrárny .
Při návštěvě tohoto ostrova není možné vynechat vulkán Vulcao dos Capelinhos , který se vynořil na západním pobřeží z hloubky oceánu roku 1957. Zdejší krajina připomíná měsíční krajinu a je tak častým cílem filmových štábů.
Můžete zde navštívit vulkanické centrum Capelinhos , kde se nachází interaktivní muzeum, zabývající se vulkanickou činností. Nutností je pěší prozkoumání okolí vulkánu, návštěva majáku a opodál se lze i vykoupat mezi lávovými vyvřelinami.
10. den: Dnes se vypravíme ke kráteru Caldeira a poté na jednoduchý trek kolem levády (zavlažovací kanál) v severní části ostrova.
Po snídani nás čeká vyjížďka k jícnu obrovského kráteru Caldeira s úctyhodnými rozměry 7 kilometrů po obvodu a 400 metrů do hloubky. Strmé stěny kráteru pokrývají husté porosty kapradin, jalovců a endemických keřů faya, které také daly ostrovu jméno.
Pak se vypravíme na jednoduchý trek, který zvládne opravdu každý (cca 2,5 hodiny), divokou přírodou kolem levády v severní části ostrova. Tato pohodová procházka potěší každého milovníka přírody. Půjdeme skrze lesy, pastviny, buší hortenzií a budeme se kochat nádhernými výhledy na severní pobřeží ostrova Faial.
11. den: Prohlídka hlavního města ostrova, výlet za pozorováním velryb.
Dnešek strávíme v Hortě , hlavním městě ostrova projdeme se jachetním přístavem proslulého především kresbami od námořníků.
Dopřát si můžete odpočinek v některé z místních kaváren či restaurací, ve kterých se setkávají jachtaři z celého světa. Zastavíme se v nejstarším azorském lokálu a ochutnáme místní gin s marakujou. Na tržnici můžete zase nakoupit lokální produkty .
Ti, kteří stále touží po nových zážitcích, se mohou vydat na fakultativní výlet na volné moře a pozorovat velryby a delfíny v jejich přirozeném prostředí (cena výletu cca 70 EUR). Vody mezi Azorskými ostrovy jsou totiž vyhlášené výskytem velryb. Některé zde žijí celoročně, jiné migrují.
Místní společnosti na pozorování velryb mají své muže na pobřežních budkách, které dříve, než Portugalsko v roce 1981 přistoupilo k celosvětové dohodě o ukončení lovu velryb, sloužily velrybářům.
12. den: Přelet do Ponta Delgady a dle letového řádu odlet zpět do Prahy.