Program zájezdu
1. den: : Odjezd H.Králové HSC v 6 hodin, 6.15 hod. nádraží ČD, stanoviště J u budovy ČEZ. Jawor - exteriéry protestantského hrázděného Kostelu míru (UNESCO). Stavitelé dostali povolení po Vestfálském míru ke stavbě jen za velmi přísných podmínek. Mohli využít jedině málo odolné materiály jako dřevo, slámu, hlínu nebo písek a na dokončení stavebních prací dostali pouhý rok. Kostel neměl svým vzhledem připomínat svatyně katolíků, nesměl mít věž ani zvonici a musel stát mimo městské hradby. Rozhodně se nepředpokládalo, že nádherný kostel přečká 3 století. Varšava - hlavní město Polska, zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Muzeum POLIN, které v roce 2016 obdrželo titul Zahraniční stavba roku - exteriéry muzea. Podvečerní procházka do čtvrti plné mrakodrapů, tzv. polského Manhattanu, kde se tyčí téměř čtyřicet mrakodrapů. Dlouhá léta si prvenství mezi nimi udržel Palác kultury a vědy, který má 42 poschodí a přes tři tisíce místností. Z jeho 30. poschodí je nádherný výhled na celou Varšavu, na množství moderních staveb, např. budovu Metropolitan, zvanou Rotunda Normana Fostera, jeden z prvních skleněných polských mrakodrapů hotel Mariott, 192 m vysokou budovu Złota 44 architekta Daniela Libeskinda, postmoderní Nové nádraží od architektů Arseniusze Romanowicze a Piotra Szymaniaka a v dálce i Svatokřížský most, Centrum vědy Kopernik, universitní zahrady a Národní stadion, postavený pro 58 tisíc fanoušků Evropského fotbalového poháru 2012.
2. den: : Dopoledne moderní tvář Varšavy, odpoledne procházka Varšavou historickou. Nejdříve knihovna Varšavské university, která se pyšní 1 ha velkou střešní zahradou, do níž se dá dostat jenom po schodech. Zahrada má dvě patra, přičemž z horního je krásný výhled na řeku Vislu a Svatokřížský most. Jedná se o první lanový most Varšavy, drží ho 48 lan a dosahuje délky 430 m. Prohlídka mostu a exteriérů Centra vědy Kopernik. Návštěva industriálního nákupního centra Elektrownia Powiśle, které vzniklo ve více než sto let staré zrekonstruované budově elektrárny. Dnes tu sídlí mnoho designových obchodů a restaurací. Architekti se snažili využít původní materiály a svou pozornost věnovali každičkému detailu. I návštěva toalet je tu zážitkem. Odpoledne památky starého města, které po válce povstalo jak Fénix z popela - Královský palác a Zámecké náměstí se Zikmundovým sloupem, obranné hradby s barbakánem, Nové Město, Prezidentský palác či barokní kostel sv. Kříže. Volno v centru města.
3. den: : Přejezd do oblasti Mazurských jezer , dojezd do městečka Mikolajki. Mazurská jezera - přírodní rezervace dvou tisíc jezer, propojených soustavou kanálů, zdymadel a mostů. Ubytování je zajištěno v asi nejkrásnějším přístavu na Mazurských jezerech Mikołajki , ležícím na největším z jezer Śniardwy. Individuální procházka Mikołajkami, přístavem či po pláži, hotel je u jezera.
4. den: : Komplex Vlčí doupě , ukryté v hlubokých lesích nedaleko okouzlujících Mazurských jezer. Právě odtud Adolf Hitler řídil osm set dní válku a zde plánoval útok na Sovětský svaz. Dopoledne poznávání tohoto areálu s četnými bunkry významných nacistických pohlavárů, který v posledních letech prochází obří rekonstrukcí. Poté přejezd na 18 km vzdálenou tajuplnou tvrz Mamerki . Plánována byla za války jako přístav u Mazurských jezer, jež budou propojena s Baltským moře kanálem, a je známá také jako místo, kde se s velkou pravděpodobností ukrývá Jantarová komnata. Prohlídka tvrze - zásobovací bunkry a věž s vysílačem, ze které se nabízí výhled na Mazurská jezera a okolní lesy. Návštěva i muzea v ponorce - množství informací o ohromném opevněném systému, který zde nacisté budovali a nestihli při svém ústupu zničit. Návrat na ubytování do městečka Mikołajki.
5. den: : Přejezd na sever - nejdříve k největšímu klenotu křižáckých hradů a největší cihlové stavbě světa Malborku (UNESCO), prohlídka v češtině. Po prohlídce odjezd k Baltskému moři k Baltskému moři a ubytování v hotelu v Gdaňsku. Gdaňsk - metropole Pomořanského vojvodství se pyšní honosnými paláci, radnicí či Neptunovou fontánou. Prohlídka historického jádra, slavné ulice Długi Targ a Trakt Królewski (Královská cesta), největšího cihlového kostela světa Baziliky Nanebevzetí nejsvětější Panny Marie, ale i pozůstatků středověkého opevnění, historického dřevěného přístavního jeřábu Żuraw a dalších významných pamětihodností (např. zvedací most a otáčecí most na kanálech řeky Motławy). Ubytování blízko centra starého města, individuální podvečerní procházka starým městem.
6. den: : Po snídani poloostrov Westerplatte , neblaze proslulý jako místo začátku druhé světové války. Park prochází obří rekonstrukcí a revitalizací, vznikají naučné stezky a úctyhodné pietní místo. Návštěva dalších měst polského Trojměstí - jedno z nejmladších polských měst Gdyně se zastávkou v Novém přístavu u lodí Błyskawica a Dar Pomorza. Přístav Gdyně byl vystavěn během posledních sta let a dodnes tu vznikají nové moderní budovy. Proslulá jsou přístavní rybí bistra. Následuje lázeňské letovisko Sopoty - nejdelší dřevěné molo v Evropě a Krzyvy domek, postavený podle projektu architektů Szczepana Szotyńského, Malgorzaty Kruzsko-Szotyńské a Leszka Zaleského jr. Krátká zastávka u nového kolosálního Muzea II. světové války, které je novou dominantou Gdaňsku a jehož budova pochází z architektonického studia KWADRAT. Expozice, umístěná převážně 14 m pod zemí, symbolizuje peklo války, zatímco vyhlídka na prosperující město je symbolem víry v lepší budoucnost. Večer návrat do hotelu do centra Gdaňsku.
7. den: : Po snídani odjezd do České republiky. Cestou krátká zastávka v jednom z nejstarších polských měst Hnězdna (Gniezdno), kolébky polského státu. Právě tady se dle legendy usadil Lech se svým kmenem po putování za bílým orlem, jak jim bylo určeno věštbou. V monumentálním poutním kostele je tu pochována přemyslovská princezna Doubravka a svatý Vojtěch. Návrat do H. Králové mezi 19 - 20 hodinou.