Program zájezdu
1. den: Odjezd v ranních hodinách, přejezd do Polska a přejezd Polskem k Baltskému pobřeží do Leby, ubytování, krátká procházka v místě ubytování, relaxace u moře - koupání, nocleh.
2. den: Po snídani relaxace u moře, koupání, návštěva městečka Leba, které je zdejším turistickým centrem s bohatou rybářskou tradicí, kterou lze poznat v místním přístavu. Budete i moci ochutnat nějakou místní rybí specialitu. Zajímavou památkou je neogotický dům rybářských mistrů z 19. stol., který připomíná bohatou tradici města jako rybářského přístavu, upoutají vás i barevné domky a atmosféra přímořského městečka plného restaurací, kavárniček a hotelů. Třeba vás upoutá malé Muzeum jantaru, Muzeum motýlů, popř. Illuzeum. Můžete absolvovat i pohodlné procházky po zdejších krásných plážích, jedněch z nejkrásnějších v Polsku, popř. místními písečnými dunami a borovými lesy. Třeba budete mít štěstí a v písku najdete vzácné jantary. Můžete si vyjít např. do obce Rabka s rozhlednou poskytující krásné výhledy na největší polské jezero - Lebsko jezero, nebo k ruinám kostela sv. Mikuláše ze 14. stol. A můžete i vyzkoušet všechny zdejší pláže – pláž v centru města, pláž na západním falochronu a další. Moře kolem Leby je součástí Baltského moře, které je největším brakickým mořem na světě. To znamená, že má nižší salinitu než oceány, ale vyšší než sladkovodní jezera. Nocleh.
3. den: Ráno vyjedeme do přístavního velkoměsta Gdaňsk, kdysi nazývaného „Aurea Porta“ - Zlatá Brána Polska. Navštívíme nejvýznamnější části města – Hlavní město, kudy probíhá historická Královská stezka (dnešní ulice Dluga a Dlugi Targ), kudy se ubíraly slavnostní průvody polských monarchů. Tyto ulice jsou tvořeny řadami výstavních budov. Na nábřeží Motlawy uvidíte nejcharakterističtější objekt Gdaňsku - Žuraw, ve středověku největší přístavní jeřáb na světě. Promenáda okolo je typická svými restauracemi, kavárničkami a stánky se suvenýry. Zvláště malebná je Mariacká ulice s nedalekou monumentální bazilikou Nejsvětější Panny Marie – největším cihlovým chrámem světa. Třeba zbude i čas navštívit historickou radnici s vyhlídkovou věží. Po celý den si ale budeme užívat kouzelné atmosféry tohoto historického města. Návrat na nocleh.
4. den: Z Leby se nám nabízí nejlepší cesta k pozorování ojedinělé biosférické rezervace Slowinský národní park (UNESCO), s pohyblivými písečnými dunami. Duny v Lebě často označované jako polská poušť jsou nejvyšší v Evropě a nabízejí dechberoucí výhledy. Za to může především jejich výška, protože některé z nich dosahují výšky až 30 m. Nejvyšší dunou je Góra Laczka, která dosahuje výšky 42 m. Tato duna je pojmenovaná po vesnici Laczki, která byla v 18. stol. zasypána velkým nánosem písku, a to zcela bez vysvětlení. Vedou tady turistické stezky, můžete využít vláček z Leby, popř. se projet po jezeře lodí z Rabky. Duny tvořené jemným pískem se neustále mění vlivem větru a vytváří tak úchvatnou a dynamickou scenérii. Duny urazí za rok téměř 10 m a časem zde vytvořily i dvě jezera oblíbená ptactvem. Milovníci vojenské historie zde najdou i zajímavou expozici bývalé zkušební oblasti pro raketové zbraně dlouhého doletu provozované společností Rheinmetal za 2. sv. války. Nocleh.
5. den: Relaxace u moře, procházky v okolí Leby, např. návštěva historického majáku Stilo, který se nachází nedaleko Leby. Nabízí úchvatné výhledy na polské pláže, duny v Lebě a Baltské moře. (Fakultativně půldenní výlet do jednoho z center Pomořského vojvodství
Slupsku. Ten byl na konci 2. světové války téměř kompletně zničen. Ovšem ty středověké (zejména gotické) památky, které ve městě zbyly, byly později v plné parádě zrestaurovány a leckdy znovu využity. Například bývalý norbertinský klášterní kostel sv. Mikolaje byl přeměněn v městkou knihovnu. Nejkrásnější pohled na místní Staré Město se naskytne z vysoké věže novogotické radnice, postavené na počátku 20. století. Můžete si prohlédnout gotické jádro Starého Města, zahlédnete i nízký zámek Pomořanských vévodů. Masivní třílodní gotická stavba kostela Panny Marie, postavená ve druhé polovině 19. století, byla v roce 1500 rozšířena, poté částečně zničena během druhé světové války a nakonec kompletně přestavěna v roce 1948. U řeky protékající městem pak najdeme pozůstatky středověkých obranných zdí města. Dominuje jim Čarodějnická věž z 15. století, opředená hávem legend a tajemství a především tragédiemi mnoha žen, obviněných z čarodějnictví, pro které byla v 17. století vězením a místem výslechů a mučení před samotným soudem a popravou V Čarodějnické věži, přestavěné v roce 1974, nyní zde sídlí Baltská galerie současného umění. Téměř bezprostředně za ní najdeme i tři zbývající nejstarší památky města: gotickou pětipodlažní mlýnskou bránu ze 14. století, zámecký mlýn z roku 1310 (stále funkční) a kostel sv. Jana. Výlet lze realizovat při minimálně 30 účastnících, cena 590 Kč / osoba). Nocleh.
6. den: Odjezd po snídani, průjezd Polskem do ČR. Návrat večer.