Program zájezdu
1. den: Odjezd ve večerních hodinách z Ostravy (cca 21:00) přes Olomouc, Brno a Prahu.
2. den: Dnes si užijeme kouzelné Brémy. Projdeme se po náměstí s hanzovními domy a uvidíme i slavnou sochu Brémští muzikanti. Pak vyrazíme do Bremenhavenu, přístavu s krásnou promenádou.
Naše putování po Severním Německu začneme v Brémách . Svobodné hanzovní město je samo o sobě jednou z šestnácti spolkových zemí Německa.
Historické jádro města leží na říčním ostrově řeky Vezery. Prohlídku začneme na místním nábřeží „Die Schlachte“ s promenádou .
Společně projdeme i starobylou čtvrť Schnoor plnou pitoreskních domků a křivolakých uliček. Naší pozornosti neunikne ani zdejší hlavní náměstí s katedrálou svatého Petra, skvostnou gotickou radnicí a hanzovními domy .
Z dětství si připomeneme pohádku bratří Grimmů – Brémští muzikanti , která je u nás známá jako Zvířátka a Petrovští . Sousoší oslíka, psa, kočky a kohouta je jedním ze symbolů města.
Seznámíme se s bohatými dějinami města a příběhy , které starobylé Brémy proslavily na celém světě.
Pro milovníky avantgardní meziválečné architektury je připravena prohlídka unikátního souboru budov v uličce Böttcherstrasse , která přímo sousedí se zdejším náměstím.
Snídaně v Brémách a dopolední procházka městem nás dokonale naladí na další zážitky na březích Severního moře.
Z Brém se vydáme autobusem Radynacestu do přístavního města Bremerhaven, které leží pří ústí Vezery do Severního moře. Moderní přístav je místo plné života s promenádou a stánky s rybími specialitami .
Pokud zrovna neholdujete korzování po promenádě, tak můžete navštívit zdejší Klimahaus, velkolepé interaktivní muzeum věnované různým podobám klimatu v různých částech světa .
V pozdních odpoledních hodinách přejezd na hotel v centru Hamburku.
3. den: Budeme objevovat skrytá zákoutí Hamburku. Poznáme čtvrť špejcharů z paluby lodi. Ochutnáme rybí speciality. Z věže chrámu svatého Michaela se rozhlédneme na celé město.
Dobré ráno v Hamburku! Po snídani se vypravíme do centra města, tentokrát nás čeká čtvrť špejcharů (UNESCO), a především přístav .
Hamburský přístav je největším námořním přístavem v Německu. Jeho hospodářský význam se od středověku odráží v bohatství tohoto města. Symbolem zdejšího centra jsou špejchary , dřívější skladiště, která jsou v současnosti využita pro gastronomii, umění nebo hotelové hosty.
Nezaměnitelná atmosféra historické části přístavu přímo kontrastuje s nejmodernějšími výstřelky architektury. Ty lze obdivovat ve čtvrti HafenCity nebo místní části Altona , kde mimo jiné navštívíme i rybí trh . Můžeme tak okusit místní fischbrötchen neboli rybí sendvič .
Prohlídka přístavu a jeho zákoutí by nebyla dokonalá bez vyhlídkové plavby po Labi . Je tedy nejvyšší čas se nalodit a užít si Hamburk z hladiny řeky . Po tomto jedinečném zážitku bude čas na oběd a volný program.
Odpoledne se vydáme z Altony do čtvrti St. Pauli , která nechvalně proslula jako místo, kam námořníci a přístavní dělníci chodili pro špetku něhy.
Ze St. Pauli plynule přejdeme do Nového Města, jehož pomyslnou hranici zde střeží monumentální Bismarckova socha a Hamburské historické muzeum .
V ulicích Nového Města se pravidelně střídají monumentální barokní paláce veřejných institucí s moderní architekturou sídel řady společností. Společně navštívíme i zdejší hlavní chrám svatého Michaela , z jehož věže se naskýtá fenomenální panoramatický výhled na celé město i přístav .
Noc strávíme v Hamburku.
4. den: Čeká nás krásný hanzovní Lübeck provoněný marcipánem a spojený s životem i tvorbou bratří Mannů. Prohlédneme si také jezerní zámek ve Schwerinu a odpočineme si na plážích v Boltenhagenu.
V tento den se přesuneme jen malý kousek na východ, abychom objevili i pobřeží Baltského moře.
Po snídani se vydáme do starobylého hanzovního města Lübeck. Města, ve kterém žili a tvořili bratři Mannové, nový domov zde našel i spisovatel Günter Grass, autor legendárního románu Plechový bubínek, a dětství zde prožil i někdejší spolkový kancléř Willi Brant.
Lübeck je považován za „královnu Hanzy“ , věže zdejších gotických kostelů se pnou vysoko nad střechy historického centra města se spletí středověkých uliček a tajemných dvorů a dvorků . Milou zastávkou bude i návštěva zdejšího muzea marcipánu s legendární kavárnou.
Z Lübecku přejedeme autobusem Radynacestu ještě o kousek dále na východ do hlavního města spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko , kde si uděláme krátkou zastávku, abychom se prošli po jednom z místních jezerních ostrovů, který se pyšní skvostným romantickým zámkem Schwerin .
Zbytek dne strávíme lenošením na plážích Baltského moře v lázeňském městečku Boltenhagen .
5. den: Ani poslední den nebudeme otálet a vyrazíme do Postupimi. Prohlédneme si zámek Cecilienhof, kde se konala Postupimská konference. A před cestou zpět se ještě projdeme Holandskou čtvrtí.
Posnídáme a vydáme se na naši poslední zastávku nedaleko Berlína, do města Postupim.
Zde nás bude čekat prohlídka zámku Cecilienhof z počátku 20. století, připomínajícího staré anglické šlechtické sídlo z doby Tudorovců .
V roce 1945 se zde konala důležitá Postupimská konference , na níž se rozhodovalo o vývoji poválečné Evropy. Uvidíme hlavní místnost s původním kulatým dubovým stolem , u něhož představitelé Velké trojky jednali, nebo pracovnu Stalina, Churchilla či Trumana.
Nesmíme vynechat ani prohlídku samotného města. Lákadlem bude zcela jistě Holandská čtvrť se 169 nízkými domky z červených cihel .
Čtvrť je místem s největší koncentrací typických holandských domů v Evropě mimo území Nizozemí. Domy jsou dnes plné restaurací, obchůdků a malých galerií , kam si budeme moci zajít pro něco na zub či pro suvenýr.
Společně uvidíme také Francouzský kostel připomínající starověký Pantheon, nebo nejkrásnější postupimský kostel sv. Mikuláše se zelenou kupolí.
Po prohlídce města se již autobusem vydáme zpět do ČR , kam dorazíme ve večerních až pozdních večerních hodinách přes nástupní místa do Ostravy.