Program zájezdu
1. den: Cestou do Rumunska si dopřejeme jedinečný odpočinek. Navštívíme proslulé maďarské lázně u města Eger, kde vyzkoušíme léčivé účinky zdejších pramenů a nabijeme energii na zážitky.
V časných ranních hodinách se vydáme na cestu autobusem Radynacestu z Prahy, přes Humpolec a Brno směrem do Maďarska.
Naší první zastávkou budou známé maďarské lázně Egerszlók nedaleko města Eger. Zde navštívíme unikátní termální komplex Hunguest Saliris Spa v areálu o ploše 1 900 m², jehož symbolem je Solný kopec vytvořený vyvěrající termální vodou. Něco podobného lze údajně vidět pouze na třech místech světa, kromě maďarského Egeru také v tureckém Pomukkale nebo v americkém NP Yellowstone.
Až do večerních hodin si budeme moci užívat několika vnitřních i vnějších bazénů s teplou minerální vodou vyvěrající z hloubky 410 metrů, saunový svět, parní lázně, aromaterapeutické kabiny a mnoho dalšího.
Z lázní se přesuneme na hotel v okolí, kde přenocujeme. Maďarské lázně budou na naší cestě do Rumunska ideální zastávkou, kde si odpočineme a necháme na sebe působit blahodárné účinky zdraví prospěšných pramenů.
2. den: Po příjezdu do Rumunska prozkoumáme bývalý solný důl. Projdeme se centrem historického Sibiu. Poznáme lidové tradice ve skanzenu Astra, místní kuchyni i perlu Transylvánie – Sighisoaru.
Po snídani vyrazíme z Maďarska směr Rumunsko, kde jako první zavítáme do bývalého solného dolu . Salina Turda bývá označována jako nejkrásnější podzemní místo na Zemi .
Sůl se zde těžila již od 11. století a po ukončení těžby byl celý prostor přebudován na největší důlní muzeum na světě , jehož součástí je i zábavní park . Celý prostor je také využíván jako centrum haloterapie , tedy k inhalacím solných mikročástic.
Následně se přesuneme do města Sibiu v rumunském Sedmihradsku, které je známější pod názvem Transylvánie .
Sibiu leží v podhůří rumunských Karpat a je jedním z nejkrásnějších měst v celé zemi. Čeká nás prohlídka historického centra města a také čas k ochutnání rumunských specialit .
Dále prozkoumáme jeden z největších skanzenů v Evropě . Astra se nachází asi 5 kilometrů od centra Sibiu a bylo sem převezeno 120 tradičních staveb z celého Rumunska. Najdeme zde vodní mlýny, lisy na víno a jiné plodiny, dva kostely , z nichž v jednom se stále konají bohoslužby, a spoustu dalších zajímavých stavení. To všechno zasazené do malebné přírody místního lesoparku .
Poslední dnešní zastávkou bude město Sighișoara, které je označované jako perla Transylvánie a je zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO .
Prohlídku města začneme pod radniční věží se středověkým orlojem , která je nejfotografovanější památkou ve městě. Tato věž také slouží jako vstupní brána do místní citadely.
Ve 30. letech 15. století se v Sighisoaře narodil kníže Vlad IV. , nazývaný Tepeš (narážeč na kůl). Svou krutostí vůči nepřátelům inspiroval britského spisovatele Abrahama Stokera k vytvoření postavy hraběte Drákuly . Podíváme se i k jeho rodnému domu .
Večer se přesuneme na ubytování do Brašova.
3. den: Vyrazíme do unikátní záchranné medvědí rezervace. Nenecháme si ujít ani hrad Bran, předlohu pro sídlo Drákuly. Navštívíme Sinajský klášter i zámek Cantacuzino, kde se natáčel seriál Wednesday.
Po snídani se vydáme kousek za Brašov k vesnici Zărnești do rezervace Libearty Sanctuary , která je největší svého druhu na světě. Nezisková organizace Millions of Friends se zde stará o medvědy, které zachránila ze zajetí nebo před vyděláváním u cirkusu .
Žije zde asi 100 medvědů . Kromě setkání s těmito krásnými zvířaty a pozorováním jejich krmení se také dozvíme mnoho zajímavostí právě o jejich ochraně či naopak boji s medvědy, který je v Rumunsku jedním z velkých politických témat.
Po návštěvě rezervace se přesuneme k hrozivě vyhlížející siluetě hradu Bran . Právě hrad Bran posloužil Bramu Stokerovi jako předloha pro sídlo jeho fiktivního hraběte Drákuly . A i přes to, že zde skutečná historická postava nežila, hrad rozhodně stojí za návštěvu.
Odpoledne nás čeká návštěva krásného Sinajského kláštera založeného princem Cantacuzinem v roce 1690. Na závěr dne navštívíme také nedaleký zámek Cantacuzino , který posloužil filmařům jako kulisa pro natáčení seriálu Wednesday na motivy Addamsovy rodiny.
V podvečerních hodinách nás čeká přesun do Brašova na ubytování.
4. den: Dnešek věnujeme rumunskému hlavnímu městu. Prohlédneme si impozantní Palác Parlamentu, zavítáme do historické čtvrti Lipscani a dopřejeme si i posezení v malebné kavárničce.
Po snídani se autobusem Radynacestu vypravíme na cestu do Bukurešti. Po příjezdu se společně vydáme na prohlídku jedné z ikon rumunské metropole – kontroverzního Paláce Parlamentu , známého také jako Ceaușescův palác .
Palác začal v megalomanském opojení stavět někdejší rumunský prezident Ceaușescu jako vládní komplex, kde budou sídlit všechna rumunská ministerstva. Velkolepý palác, dnešní sídlo rumunského parlamentu, byl postaven z jednoho milionu metrů krychlových mramoru a 3 500 tun křišťálu .
Ohromný dojem ve vás zanechá i procházka velkolepým bulvárem , který vede od paláce. Ten vybudoval Ceaușescu záměrně ještě větší, než je pařížská Champs-Élysées.
Zavítáme také do nejkrásnější části města – historické čtvrti Lipscani , pojmenované po přistěhovalých obchodnících z Lipska a okolí. Prohlédneme si Starý knížecí dvůr i překrásné kostely z 16. století a vychutnáme si kávu v jedné z malebných kaváren.
Pro zájemce lze zajistit také návštěvu Národního muzea umění , kde bude možnost obdivovat i evropské velikány jako Rubense, Tintoretta nebo Brueghela.
Večer se s Rumunskem rozloučíme a odjedeme směr Česká republika.
5. den: Po odjezdu z Rumunska bude následovat přejezd přes Maďarsko a návrat do ČR v odpoledních hodinách.