Program zájezdu
1. den: V odpoledních hodinách přílet do Vilniusu. Následný přesun z letiště na hotel, ubytování a dle časových možností první seznámení s metropolí.
Po příletu do Vilniusu se dopravíme do hotelu, kde se ubytujeme. V závislosti na čase příletu bude následovat případná první společná procházka centrem města.
Ve večerních hodinách návrat na hotel s průvodcem nebo individuálně.
2. den: Vyrazíme za poklady historického Vilniusu. Projdeme se Starým Městem, poznáme zdejší kostely a ochutnáme vynikající kuchyni. Na závěr dne si dáme do pasu i razítko nezávislé republiky Užupis.
Ráno po snídani se vydáme do Starého Města, historického centra Vilniusu . Centrum bylo v roce 1994 zapsáno na seznam UNESCO a rozkládá se na jižní straně řeky Neri.
Samotné Staré Město je tvořeno mnoha více či méně úzkými a křivolakými uličkami s nádhernou barokní zástavbou , která se soustřeďuje kolem Radničního náměstí. Při procházce v okolí tohoto náměstí si možná budete připadat jako v Praze.
Celý historický Vilnius byl ve středověku obehnán obrannými hradbami s 9 vstupními branami, z nichž se dodnes ve výborném stavu dochovala pouze Brána úsvitu .
Vilnius bývá často nazýván městem kostelů , na jeho území se jich totiž nachází hned 56. Je na nich patrná architektonická různorodost a střet náboženských kultur. Jsou zde klasické římskokatolické kostely, pravoslavné kostely i původní židovské synagogy. My si ty nejslavnější určitě prohlédneme.
Po prohlídce historického centra budeme mít dostatek času na ochutnávku vynikající litevské kuchyně. Určitě doporučujeme vyzkoušet místní pivo nebo nápoj gira . Gira neboli kvas je nápoj vyráběný kvašením obilnin s mírným obsahem alkoholu (do 0,5 %) . Volný čas také využijeme k nákupům nádherných rukodělných výrobků.
V prohlídce dále budeme pokračovat návštěvou Horního a Dolního hradu, ze kterých se skládá Litevský hrad .
Dolní hrad je situován na Katedrálním náměstí u řeky Neris . V těchto místech stával honosný hrad, který byl v 16. století centrem celoevropsky věhlasného kulturního dvora. Současná stavba je však nová přesná replika původní stavby, která byla vybudovaná až na konci 20. století. Původní hrad byl totiž v natolik žalostném stavu, že carské úřady rozhodly o jeho stržení.
Horní hrad se tyčí na kopci ihned nad Dolním hradem a jeho funkce byla výhradně obranná. Dnes je z osmiboké Gediminasovy věže úžasný výhled na celé město .
Po prohlídce si odpočineme v krásných Bernardininých zahradách.
Na závěr dne navštívíme nezávislou republiku Užupis . Na východním okraji Starého Města se mostem přes říčku Vilnis dostaneme do recesistické republiky Užupis. Ve skutečnosti malé městské čtvrti tvořené několika málo uličkami s hezky udržovanými domy.
Užupiská republika byla vyhlášena vilniuskými umělci a bohémy na Apríla 1997. Jejím prezidentem je vilniuský režisér, její armáda čítá 12 mužů a základní listina lidských práv této republiky obsahuje body typu: „Každý člověk má právo být šťastný.“ či „Každý člověk má právo být nešťastný.“ nebo „Každý pes má právo býti psem.“ „A smrt není povinná.“
Ve večerních hodinách návrat na hotel s průvodcem nebo individuálně.
3. den: Čeká nás národní park Trakai s krásným stejnojmenným vodním hradem. Vyzkoušíme také místní speciality. Navštívíme bílé panství Užutrakis a uděláme si procházku naučnou stezkou Varnikai.
Po snídani se vydáme objednaným transferem k jedné z nejvýznamnějších litevských památek – k národnímu parku Trakai , kde se nachází vodní hrad.
Hrad Trakai patří mezi nejoblíbenější místa Pobaltí. Je to pro jeho typický vzhled získaný od červených cihel, i tím, že je na ostrůvku v obklopení vodní hladiny. Dlouhou dobu sloužil jako sídlo litevských knížat, dokud se nepřesídlili do hlavního města země – Vilnius.
Hrad se tyčí na jednom z 21 ostrovů jezera Galvė . Na březích jezera jsou četná přístaviště a není tak divu, že kolem hradu i po celém jezeře plují zástupy lodiček či plachetnic. Jsou i místa, kde je možné se během letních teplých měsíců ve vodě jezera zchladit.
Po prohlídce vodního hradu budeme mít prostor k ochutnání místních specialit. Vyzkoušíme i speciality karaimské menšiny .
V městečku Trakai, které čítá asi 6 000 obyvatel, žije přibližně třísetčlenná menšina tureckých Karainů. Jejich předci se sem dostali za vlády knížete Kestutise ve 14. století, kdy je sem přivezl z Krymu jako válečnou kořist. Potomci tehdejší kořisti tady žijí dodnes a uchovávají si svůj jazyk i zvyky.
Z tradičních jídel můžeme vyzkoušet například čeburek (krymskotatarsky: çiberek), fritovanou kapsu z těsta, jehož základem je mouka, sůl a voda. Tato kapsa je plněná masovou směsí ochucenou cibulí a pepřem. Obvykle se poté smaží na slunečnicovém nebo kukuřičném oleji. Podobným pokrmem je burek.
Odpoledne si pak prohlédneme nádherné bílé panství Užutrakis a projdeme se po naučné stezce Varnikai . Jedná se o botanickou a zoologickou rezervaci , která měří cca 4 kilometry.
K večeru návrat na hotel s průvodcem.
4. den: Dnes objevíme, co skrývá největší klášterní komplex v Litvě, Pažaislis. Odpoledne věnujeme působivému městu Kaunas, kde využijeme volný čas k nákupům či prohlídce některého z muzeí.
Po snídani se nejprve vydáme objednaným transferem ke krásnému baroknímu klášteru Pažaislis . Klášter byl založen v 17. století a v roce 1831 jej car Alexandr předal ruské pravoslavné církvi . Má skutečně pestrou historii. V sovětské éře zde sídlila psychiatrická nemocnice a ke svým katolickým kořenům se vrátil v roce 1990.
Po prohlídce kláštera se vydáme do nádherného města Kaunas. Kaunas je druhé největší město Litvy a leží na soutoku hlavních litevských řek Neris a Němen (Nemunas).
Kromě nádherného dlážděného Starého Města je v Kaunasu řada muzeí, špičkových galerií a na mnoha místech můžeme pozorovat a obdivovat výrazné pouliční umění. Najdeme zde také mnoho vynikajících barů i výbornou kulinářskou scénu.
Jako první se vydáme do baziliky Vzkříšení Páně , bílé betonové katedrály, která se stavěla od roku 1934 celých sedmdesát let. Baziliku charakterizuje strohost, symetrie a jednoduchost, i když její funkcionalistický sloh vyvolává smíšené reakce. Za nacistů zde bylo papírenské skladiště, za Sovětů továrna na radiopříjímače a vysvěcena byla konečně v roce 2004. Z katedrály je ale nádherný pohled na celé město.
Po návštěvě baziliky budeme mít dostatek času na oběd. Můžeme vyzkoušet například šaltibarščiai , litevský studený boršč , nebo cepelinai , tedy „cepelíny“, podle podobnosti se vzducholodí.
Jsou to obrovské šišky z bramborového těsta , jejíchž náplň tvoří sýr, mesa (maso) nebo grybai (houby). Jsou přelité hustou omáčkou připravovanou z másla, cibule, kysané smetany a kousků slaniny.
Jako dezert je možné si dát např. šakotis , Je to dort z másla, bílků a žloutků, mouky, cukru a smetany , pečený na otočném rožni v troubě nebo na otevřeném ohni.
Po výborném obědě se vydáme prozkoumat Staré Město . Kolem rozlehlého otevřeného náměstí v srdci Starého Města stojí půvabné domy německých kupců z 15. a 16. století a v jeho středu bývalá radnice ze 17. století. Volný čas využijeme k ochutnání místních specialit, nákupům či návštěvě některého z muzeí.
K večeru návrat na hotel s průvodcem.
5. den: Poslední den bude věnován individuálnímu programu a případnému nákupu suvenýrů. Poté bude následovat odlet do ČR.
Dnešek bude ve znamení individuálního volna a každý jej může strávit dle své přestavit. Bude také možnost na závěrečné nákupy suvenýrů.
Podle letového řádu se pak přesuneme na letiště a odletíme zpět do Prahy .