Program zájezdu
1. den: Po příletu do irského Shannonu se přesuneme do Galway, malebného města známého svými jachtami. Pokud nám čas dovolí, projdeme se městem a zavítáme do jedné z typických hospůdek.
Odjezd z Ostravy na letiště do Krakova – odvoz je v ceně zájezdu : u vybraných termínů navíc VIP vyzvednutí u domu . Dle letového řádu bude následovat odlet z Krakova do Shannonu.
Po příletu do Irska nás vyzvedne objednaný transport a převeze nás do historického přístavního města Galway, kde se ubytujeme.
Toto malebné univerzitní město proslavené jachtařskými závody a bohatým kulturním životem je výchozím bodem každého návštěvníka toužícího spatřit krásy západního irského pobřeží.
V závislosti na časových možnostech nás čeká procházka centrem s pěšími zónami plnými hospůdek s tradiční irskou hudbou a obchůdků , kde si lze pořídit typické suvenýry, jako je například prsten claddagh ring ve tvaru spojených rukou držících srdce, který si dávají pro štěstí přátelé a zamilovaní.
2. den: Čeká nás vyhlídková plavba na Aranské ostrovy, na ostrov Inis Mór plný jedinečných geologických formací. Navštívíme tradiční vesničku, poznáme život místních, jejich kulturu i příběhy.
Brzy ráno po snídani se podél pobřeží Galwayského zálivu dopravíme na asi hodinu cesty vzdálený trajekt z Rossaveelu na Aranské ostrovy.
Čeká nás vyhlídková plavba na největší z ostrovů Inis Mór (Inishmore) , kde strávíme celý den prohlídkou nejzajímavějších památek a nahlédneme do drsného života místních obyvatel.
Aranské ostrovy, proslavené svetry z místní ovčí vlny , byly osídleny již v prehistorii a bylo tady postaveno množství monumentálních kamenných pevností. Největším lákadlem Inis Mór („Velkého ostrova“) je spektakulární pevnost Dún Aonghasa , která jako by byla zavěšena přímo na stometrovém útesu nad bouřícím oceánem.
Na ostrově, bičovaném neustálými atlantickými bouřemi, není téměř žádná vegetace. Eroze vymlela zeminu na holý kámen a vytvořila neuvěřitelné geologické formace , které pak dotvořili lidé svými kamennými zídkami , kostely a malebnými domky s doškovou střechou .
Nejlepší způsob, jak ostrov poznat, je pronajmout si kolo nebo vůz tažený oslíkem. My zvolíme pohodlnější variantu: minibus s lokálním průvodcem.
Ve večerních hodinách nás trajekt přepraví zpět a vrátíme se do Galway na ubytování.
3. den: Vyrazíme za klenoty národního parku Connemara. Při treku budeme obdivovat okouzlující výhledy na oceán i hory. Po obědě navštívíme malebné historické opatství Kylemore Abbey.
Dnešek strávíme v úchvatné přírodě národního parku Connemara . Pohoří vytvořené ledovcovou činností je protkáno sítí divokých řek a malebných jezer, ve kterých se odráží panoramata okolních kopců s hluboko zaříznutými údolími.
Od infocentra v městečku Letterfrack se vydáme na síť stezek národním parkem s nádhernými výhledy na oceán i hory . V případě příznivého počasí vystoupáme až na vrchol Diamantového kopce (442 metrů n. m.) , odkud budeme mít celé západní pobřeží i pohoří Connemara jako na dlani.
Po obědě v příjemné turistické vesničce Letterfrack zamíříme na další velké lákadlo oblasti, pohádkové opatství Kylemore Abbey .
Jeho monumentální neogotická silueta znásobená odrazem v jezerní hladině nesmí chybět na žádném prospektu či pohlednici. Zájemci si budou moci prohlédnout rozsáhlý exteriér opatství včetně slavné obezděné zahrady či se zúčastnit prohlídky vnitřních prostor bývalého šlechtického panství .
V podvečerních hodinách přesun na ubytování v oblasti Connemara.
4. den: Skryté krásy NP Connemara opět čekají… Vydáme se na jeden z úseků trasy The Western Way u fjordu Killary, odhalíme poklady irské přírody i zajímavosti pirátské minulosti ve Westportu.
Dobrodružství v národním parku Connemara bude pokračovat i dnes. Ráno po snídani nás čeká krátké zastavení v malebné vesničce Leenaun na březích fjordu Killary proslaveného lovišti lahodných ústřic a lososů.
Dle meteorologické situace pak vyrazíme na trek po jednom z úseků dálkové trasy The Western Way .
Užijeme si pravou irskou přírodu a typické počasí, kdy se vystřídají všechna roční období v jedné čtvrthodince. Poznáme to nejkrásnější ze zelené přírody Irska , kterému se ne nadarmo přezdívá „Smaragdový ostrov“.
Čas: cca 4 hodiny / délka: 10–13 km / převýšení: max. 300 metrů
Po pozdějším obědě opustíme hory a po krátké zastávce pod poutní horou Croagh Patrick přejedeme do jednoho z center oblasti, města Westport .
Tento důležitý přístav se pyšní dobrodružnou pirátskou minulostí a oplývá spoustou lákadel, ať už je to panské sídlo Westport House s rozsáhlým parkem, působiště slavné pirátky Grace O´Malley , zábavní park, nebo restaurace s vyhlášenou mořskou kuchyní.
Ubytování ve Westportu.
5. den: Dnešek věnujeme ostrovu Achill a jeho krásné divoké přírodě. Projedeme se po pobřežní cestě Wild Atlantic Way, objevíme tajemné rašeliniště a nahlédneme do zákulisí výroby irské whiskey.
Po snídani se vydáme na sever podél pobřeží po tzv. Wild Atlantic Way , kde bude dost příležitostí k zastávkám na obzvláště fotogenických místech.
Naším hlavním cílem však bude ostrov Achill (Acaill) , jenž je spojen s pevninou pouze krátkým mostem. Zde se ocitneme v království rašeliny a kouřové whiskey.
Ostrov se může pyšnit jedněmi z nejvyšších mořských útesů a nejkrásnějších pláží v Evropě . Je také dějištěm detektivních příběhů irské spisovatelky Martiny Murphy.
Achill patří mezi většinově irsky mluvící oblasti, tzv. Gaeltacht , a má dlouhou tradici irské lidové hudby . Jeho divoká krása a staletý folklor také od nepaměti přitahují umělce, kteří si sem jezdí pro inspiraci.
Ostrov důkladně projedeme a užijeme si vyhlídek, procházek i koupání, ale také se dozvíme zajímavosti o těžbě a využití rašeliny , navštívíme megalitickou hrobku a projdeme se v ruinách středověké vesnice opuštěné za velkého hladomoru.
Na závěr nás bude čekat exkurze v místní destilerii , kde pronikneme do tajemství rašelinou nakouřené whiskey . Jedná se o první ostrovní destilerii. Odborní průvodci nás provedou celým procesem výroby, od ječmene po sud. Dozvíme se zajímavosti o různých technikách zrání, které se zde používají, a také o vlivu ostrova na whiskey .
6. den: Výprava do dávné historie začíná… Navštívíme nejstarší doloženou zemědělskou oblast Evropy. Po prohlídce areálu z doby kamenné nás čekají mohutné útesy na mysu Downpatrick Head.
Tento den si užijeme pobřežní jízdu na sever podél národního parku Nephin , který je chráněnou oblastí bez světelného smogu, a tak se sem sjíždějí astronomové i nadšenci za pozorováním noční oblohy.
O tom, že severní pobřeží hrabství Mayo má za sebou dlouhou a pohnutou historii, svědčí ojedinělé naleziště světového významu Céide Fields , kde se zastavíme na prohlídku.
Jedná se o nejstarší doloženou zemědělskou oblast v Evropě, obdělaná pole z doby kamenné , jež náhodou objevil místní učitel, když si šel nakopat rašelinu na zátop. Z vybudované pozorovatelny shlédneme na celý areál včetně nedalekých impozantních útesů.
S útesy jsme ještě neskončili, protože vzápětí se po nich do sytosti projdeme. Čeká nás provětrání na čerstvém vzduchu na mysu Downpatrick Head . Větrná eroze a vlnobití tu vytvořily přírodní sifony a ojedinělé skalní útvary nebývalé krásy.
Odpoledne přejedeme do města Sligo , kde se ubytujeme a vyrazíme na večerní procházku centrem zakončenou, jak jinak v Irsku, dobrou večeří, dobrým pivem a dobrou hudbou.
7. den: Na závěr našeho irského putování vyjdeme k jezeru Glencar Lough a prozkoumáme Ďáblův komín. Pak zdoláme vrchol Knocknarea a užijeme si úchvatný výhled na celé hrabství.
Krás v okolí Sliga je bezpočet, proto se bez zbytečného zdržování hned po brzké snídani vypravíme pod dominantu celého hrabství Sligo, stolovou horu Ben Bulben .
U poetického jezera Glencar Lough , zvěčněného v nejedné básni místního barda a nositele Nobelovy ceny za literaturu W. B. Yeatse, si postupně uděláme procházku k průrvě Ďáblův komín a k mohutnému vodopádu Glencar .
Zpáteční cestu zvolíme kolem jezera Lough Gill se zastávkou u romantického středověkého hradu Parke's Castle a pak se opět přes Sligo přesuneme ke Carrowmore, nejstaršímu megalitickému pohřebnímu komplexu v Irsku (4. tisíciletí př. n. l.)
Poté vystoupáme na vrch Knocknarea (327 metrů n. m., 1,7 km) s vrcholovou mohylou, v níž je podle keltské mytologie pohřbena bájná královna Maeve.
Užijeme si neopakovatelný panoramatický pohled na celé hrabství s dominantou Ben Bulben a dáme sbohem našemu irskému putování. Poté můžeme procházkou sejít na nedalekou pláž, kde se naposledy smočíme v Atlantiku.
8. den: Přejezd ze Sliga na letiště a odlet do Polska.