Program zájezdu
1. den: V odpoledních hodinách přílet do Helsinek, přesun z letiště na hotel a ubytování. V závislosti na čase příletu bude možná první společná procházka centrem města.
2. den: Dnes prozkoumáme centrum Helsinek. Na tržnici Kauppatori ochutnáme rybí lahůdky nebo čerstvé ovoce. Nenecháme si ujít Uspenskou katedrálu nebo interiéry krásné knihovny Oodi.
Ráno po snídani se vydáme do finské metropole Helsinky.
Jako první se vypravíme na Tržní náměstí . Cestou půjdeme přes park Esplanadi ke známé soše Havis Amanda , představující nahou mořskou pannu, jež má symbolizovat zrození Helsinek z moře.
Poté zamíříme na nábřeží do historické tržnice Kauppatori , kde se stánky prohýbají pod tíhou ovoce a rybích pochoutek . V Kauppatori budeme moci ochutnat tradiční finskou lososovou polévku – lohikeitto . K polévce můžeme vyzkoušet ruislepä , tmavý nakyslý žitný chléb s vysokým obsahem vlákniny.
Z náměstí budeme pokračovat procházkou na jeden z mnoha městských ostrovů Katajanokka. Zde si prohlédneme působivou budovu Uspenské katedrály , největšího pravoslavného kostela západního světa. Kolem Stavovského domu projdeme na Senátní náměstí s ikonickou bílou katedrálou Tuomiokirkko a pomníkem Alexandra II.
Dále se podíváme do nádherné budovy Ústřední knihovny Oodi v centru Helsinek, kde si prohlédneme krásné prostory knihovny.
V nejvyšším patře knihovny najdeme pokojnou otevřenou čítárnu , která dostala přezdívku „knižní nebe“ . Klidná atmosféra vybízí návštěvníky ke čtení, učení, přemýšlení a užívání si. Z této úrovně si můžou návštěvníci vychutnat 360stupňový panoramatický výhled na centrum města nebo vstoupit na terasu nad náměstím Kansalaistori.
Následně se tramvají přesuneme k budově finského Parlamentu a odtud dojdeme k unikátnímu modernímu kostelu vytesanému ve skále Temppeliaukio .
Naší pozornosti neunikne ani Olympijský stadion , jenž byl původně postaven pro olympiádu v roce 1940, která se však nakonec kvůli rozpoutané druhé světové válce nekonala. Stadion tak hostil alespoň Letní olympijské hry v roce 1952.
Večer návrat na hotel s průvodcem.
3. den: Nejprve zavítáme do malebného města Hanko s krásnými písečnými plážemi. Pak nás čeká lodní výlet, při kterém nahlédneme do života tuleňů ve Finsku, a na závěr procházka v NP Ekenas.
Po snídani vyrazíme do města Hanko , které leží na jihu Finska na pobřeží Baltského moře .
Hanko je známé jako nejjižnější finské město a je dvojjazyčné. Obyvatelé hovoří finsky a také švédsky . Město je obklopeno mořem, což mu dává jedinečný přímořský charakter. Proslulo svými písečnými plážemi , které jsou jedny z nejdelších ve Finsku, a malebnými skalnatými pobřežími . Pyšní se bohatou historií, která zahrnuje období švédské a ruské nadvlády. Bylo strategicky významným místem díky své poloze.
My se projdeme po městečku, budeme moci navštívit pláže a kavárny. Podíváme se do vodárenské věže , která nabízí panoramatické výhledy na město a okolní krajinu.
Hanko je také skvělé místo pro ty, kteří hledají klidnou atmosféru, přírodní krásy a možnost vychutnat si autentickou přímořskou finskou kulturu .
Po příjemné procházce se vypravíme na lodní výlet , při kterém se dozvíme řadu zajímavostí o životě tuleňů ve Finsku . Tuleni jsou v severské přírodě běžní a Finsko je jedním z míst, kde se s nimi lze setkat. Finsko se aktivně věnuje ochraně tohoto druhu , hlavními hrozbami je rybolov. Na lodi při vyprávění poznáme život těch jedinečných tvorů ze zcela jiného pohledu.
Odpoledne se pak vydáme do národního parku Ekenas , který se rozkládá na ostrovech a v okolí Baltského moře. Je ideálním místem pro milovníky přírody a mořského prostředí. Národní park je důležitým hnízdištěm mořských ptáků , například racků, kormoránů nebo orlovců říčních. Na březích lze zahlédnout tuleně.
My se vydáme do oblasti Bjurs , také známé jako Bjursskatan . Tato přímořská oblast se skalnatými pobřežími, borovicovými lesy a výhledy na Baltské moře je skutečnou ukázkou krás finské přírody. My si v parku uděláme nenáročnou procházku (cca 8 km).
Večer návrat na hotel s průvodcem.
4. den: Dnešek věnujeme Tallinu, metropoli Estonska, kam se vypravíme trajektem. Projdeme se starým městem i Radničním náměstím. Vystoupáme na pahorek Toompea a vyzkoušíme pobaltské speciality.
Po snídani vyrazíme trajektem do Tallinu. Procházku začneme ve starém městě – Vanalinn, které patří mezi nejmalebnější estonské lokality a právem je zapsáno na seznamu památek UNESCO .
Prohlídku započneme na pahorku Toompea , ze kterého je krásný výhled na celé město. Z vyhlídky Patkuli se přemístíme k lutheránskému Dómu neboli katedrále Panny Marie .
Další zastávkou bude hrad Toompea , kde sídlí estonský parlament Riigikogu. Nejkrásnější hradní věží je Pikk Hermann (Vysoký Hermann), na jejímž vrcholku je vyvěšena estonská vlajka.
Naproti parlamentu si prohlédneme také pravoslavnou katedrálu Alexandra Něvského , která byla vybudována během vlny rusifikace baltských států.
Až budeme opouštět Toompeu, prohlédneme si i věž Kiek de Kök , dříve nejobávanější tallinskou dělostřeleckou baštu.
Z hradního vrchu sejdeme na Radniční náměstí (Raekoja Plats), které je pravým srdcem tallinského života. Funguje tu hned několik kaváren a restaurací, které mají stolky přímo na náměstí, a atmosféra přímo vyzývá k příjemnému posezení.
I my si zde vychutnáme oběd. Například ve středověké krčmě Draakon . Můžeme například vyzkoušet rosolje , základní jídlo estonské kuchyně. Jedná se o salát z červené řepy, brambor a sleďů . Může obsahovat navíc také maso, klobásu, cibuli, nakládanou zeleninu i jiné přísady.
Jako dezert si můžeme dopřát kringel – sladký skořicový pletenec z listového nebo kvašeného těsta . Obdobný pokrm je známý ve Skandinávii. Nebo ochutnáme kohuke , sladkou tvarohovou pochoutku oblíbenou ve všech pobaltských zemích a známou také v dalších zemích bývalého SSSR i jinde v Evropě. Je to obvykle cca pět centimetrů dlouhá tyčinka z lisovaného tvarohu a cukru plněná např. džemem či rozinkami, anebo zalitá v čokoládě či polevou s jinými příchutěmi.
Dominantou náměstí je jediná dochovaná gotická radnice v celé severní Evropě . Další zajímavostí je také Radniční lékárna , kde se prodávají léky již od roku 1422.
Nemineme ani kostel sv. Ducha s fosforeskujícím zlatomodrým orlojem . Abychom si dnes ještě jednou prohlédli Tallin z výšky, vystoupáme na 124 metrů vysokou věž kostela sv. Olafa , která ve své době byla nejvyšší věží světa.
Naší poslední dnešní zastávkou bude věž Tlustá Markéta a památník ztroskotanému trajektu Estonia , který připomíná jednu z největších námořních tragédií v období míru.
Večer návrat trajektem do Helsinek na hotel s průvodcem.
5. den: Na závěr zamíříme do města Kotka, ráje milovníků přírody, a projdeme se parkem Sapokka Water Garden. Odpoledne poznáme městečko Porvoo a dáme si Runebergovy dortíky, sladkou tečku.
Po snídani vyrazíme objednaným transferem do města Kotka , které leží v jihovýchodní části Finska a jedná se o významný přístav i oblíbenou destinací pro milovníky přírody. Město má dlouhou historii spojenou s obchodem a námořní dopravou.
My si uděláme procházku malebným parkem Sapokka Water Garden . Park nabízí vodopády, jezírka a krásnou krajinu , je to ideální místo pro procházky.
Dále můžeme navštívit Maritime Centre Vellamo – Muzeum námořní historie a kultury, které je jedním z nejznámějších turistických cílů, nebo Maretarium – akvárium zaměřené na finskou sladkovodní a mořskou faunu. Možná je také prohlídka Fort Slava , historické pevnosti z období ruské nadvlády.
Ve městě budeme mít dostatek času si zajít na výborný oběd. Budeme moci ochutnat například tradiční finské koláčky Karjalanpiirakka . Tyto koláčky mají tenké žitné těsto a většinou bramborovou náplň. Podávají se často s máslovou směsí zvanou munavoi (máslo smíchané s vařenými vejci).
Odpoledne se přesuneme do městečka Porvoo . Porvoo je jedno z nejstarších měst ve Finsku, bylo založeno ve 14. století. Je známé svou malebnou historickou čtvrtí, úzkými dlážděnými uličkami, dřevěnými domy a bohatou historií.
Projdeme si staré město (Vanha Porvoo) , což je historické centrum plné dlážděných uliček, barevných dřevěných domů a malých obchodů s místními řemeslnými výrobky.
Navštívíme Porvooskou katedrálu (Porvoon tuomiokiirkko) , gotický kostel pocházející ze 14. století, který je symbolem města. Zajdeme se podívat i na ikonické řady červených domečků/skladišť podél řeky Porvoonjoki, která byla původně využívána k uchovávání zboží z Baltského moře.
Městečko Porvoo je vyhlášeno svými kavárnami, cukrárnami a restauracemi , které nabízejí tradiční finskou kuchyni. Určitě můžeme vyzkoušet Runebergovy dortíky (Runebergintorttu) . Dortík Je pojmenován podle básníka Johana Ludviga Runeberga, autora textu finské hymny. Podle legendy tento skromný recept vytvořila Runebergova manželka a bylo to básníkovo oblíbené jídlo.
Večer návrat s průvodcem zpět do Helsinek na hotel.
6. den: Poslední den bude patřit především individuálnímu programu a případnému nákupu suvenýrů. Následně se dle letového řádu přesuneme na letiště a odletíme zpět do Prahy.