Program zájezdu
1. den: Přílet do Belfastu a následný přesun na hotel a ubytování. Dle časových možností vyrazíme na večerní procházku městem.
Po příletu do Belfastu nás čeká přejezd na hotel.
Pokud nám to letový řád dovolí, vydáme se na první procházku a vychutnáme si večerní atmosféru města .
Návrat na hotel s průvodcem nebo individuálně.
2. den: Vyrazíme do centra Belfastu. Prohlédneme si salónek v minulosti oblíbený místní smetánkou, katedrálu svaté Anny i nejstarší čtvrť. Do historie lodi Titanic se ponoříme v muzeu a docích.
Dnes se vydáme na procházku centrem Belfastu . U budovy Opery nahlédneme do překrásně zachovalého viktoriánského Crown Liquor Saloon , kde se občerstvovala místní smetánka před představením.
Na centrálním náměstí Donegall Square budeme obdivovat monumentální budovu radnice . Navštívíme katedrálu svaté Anny a atmosféru 18. století nasajeme v oblasti kolem ulice High Street, v nejstarší dochované části Belfastu .
Zavítáme také do staré námořnické čtvrti Entries , jejíž název vznikl podle úzkých křivolakých uliček, tak malých, že se jim neříká ulice, ale jen „vchůdky“ – entries. Určitě zde zastavíme, abychom si dali něco na zub a zavdali si pintou lahodného pěnivého moku.
Dále naše kroky povedou na nábřeží řeky Lagan . Přes moderní most pro pěší Lagan Weir Footbridge , odkud se nám naskytne vyhlídka na dva obrovské žluté jeřáby belfastských doků přezdívané Samson a David, přejdeme do čtvrti Titanic Quarter . Jak název napovídá, hlavní atrakcí této úctyhodně revitalizované průmyslové oblasti je supermoderní budova muzea lodi Titanic .
Právě ve zdejších docích, ve své době největších na světě, byl Titanic postaven spolu se svými sesterskými loděmi RMS Olympic a HMHS Britannic . Osmipatrová budova, jíž ročně projde až 8 milionů návštěvníků, nabízí nepřeberné množství artefaktů a informací o slavné lodi, ale také o historii místního loďařství, bez kterého by Belfast neexistoval.
Do krvavé historie Belfastu pronikneme procházkou v místech nechvalně proslulé čtvrti Shankill , kde ještě nedávno vysoké zdi obsazené odstřelovači od sebe oddělovaly katolické a protestantské obyvatele.
Podobně jako v Berlíně i zde zbytky zdi stojí dodnes, jednak jako památka na oběti konfliktu zvaného „The Troubles“ , a také jako umělecký prostor zaplněný politickými muraly a nápisy s poselstvím míru a tolerance, které zde zanechávají návštěvníci a turisté.
Návrat na hotel v podvečerních hodinách.
3. den: Připravte se na poklady irské přírody… Projdeme se stromovou alejí proslavenou seriálem Hra o trůny. Objevíme unikátní útvar Obrův chodník i jedinečný lanový most Carrick-a-Rede.
V brzkých ranních hodinách vyjedeme na celodenní výlet , který začneme procházkou bukovou alejí Dark Hedges . Tuto třistaletou stromovou alej v nedávné době proslavila scéna v seriálu Hra o trůny . Poté nás již čeká úchvatné divoké pobřeží Atlantského oceánu s rozeklanými skalisky, strmými útesy a divokými plážemi.
Vypravíme se procházkou ke zvláštnímu geologickému útvaru Giant's Causeway neboli Obrovu chodníku . Láva, vyvržená prehistorickou sopečnou erupcí, se postupným ochlazováním vytvarovala do působivých skalních varhan, jejichž průřez připomíná včelí plástve.
Tato čedičová oblast, kterou podle irské mytologie vybudoval obr Fionn, dnes pro svou unikátnost figuruje na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO .
Nedaleko Obrova chodníku se nachází panoramatická pěšina po útesech, jejíž součástí je populární lanový most Carrick-a-Rede Rope Bridge.
Tento most se houpe nad vlnami Atlantiku ve výšce téměř 30 metrů a lze po něm přejít na nedaleká skaliska, odkud se naskýtá jedinečný výhled na rozeklané severoirské pobřeží (v případě špatného počasí je z bezpečnostních důvodů most uzavřen).
Na pozdní oběd se přesuneme do Ballycastle, pobřežního městečka obklopeného jednou z nejvýjimečnějších irských scenérií. Cestou zpátky do Belfastu si uděláme ještě malou přestávku v rybářské vesničce Cushendun .
Návrat do Belfastu ve večerních hodinách.
4. den: Poznáme několik fascinujících a mystických míst Severního Irska. Navštívíme starobylý větrný mlýn. Vyrazíme na východní malebné pobřeží, k zámku Castle Ward i k tajuplným megalitům.
Začneme v Ballycopeland Windmill , kde se ponoříme do historie tohoto úchvatného větrného mlýna, který je jedním z nejstarších fungujících mlýnů svého druhu na světě.
V samotném mlýně se nachází expozice s množstvím interaktivních prvků , které návštěvníkům umožňují objevovat procesy spojené s mletím obilí.
Poté se přesuneme do Ballyhalbert , kde si užijeme malebné pobřeží a osvěžující mořský vánek. Zdejší krásná příroda nás jistě okouzlí. Jen dva kilometry jižně od vesnice Ballyhalbert stojí Burr Point , nejvýchodnější bod na ostrově, a my si na něm uděláme malou foto zastávku.
Následně zamíříme do Castle Ward , kde se v historickém prostředí tohoto půvabného zámku ponoříme do minulosti a budeme obdivovat jeho architekturu a zahrady. Toto panské sídlo z 18. století je jednou z dalších natáčecích lokalit seriálu Hra o trůny .
Další zastávkou na naší cestě bude Downpatrick , kde navštívíme Down Cathedral . Vedle na přilehlém hřbitově se údajně nachází hrob sv. Patrika .
Pokračovat budeme směrem na jih k Ballynoe Stone Circle . Jde o prehistorický kamenný kruh nacházející se v hrabství Down .
Skládá se z většího množství stojatých kamenů, které tvoří kruhový tvar. Tento kruh je datovaný do období pozdního neolitu až doby bronzové . Je to jedna z mnoha podobných struktur nacházejících se v Britských ostrovech, které fascinují archeology a návštěvníky svou záhadnou atmosférou a historickým významem.
Nakonec dorazíme k Legananny Dolmenu , kde si prohlédneme tuto impozantní stavbu a nasajeme atmosféru starobylého Irska. Tato megalitická hrobka se nachází na jižním svahu kopce Cratlieve v hrabství Down a z místa je nádherný výhled k jihu na pohoří Mourne .
5. den: Dnes zamíříme na západ ostrova až k hranicím s Irskem. Malebnými dřevěnými chodníčky budeme procházet krajinou vřesovišť a rašelinišť. Na závěr nás čekají záhadné kamenné kruhy a mohyly.
Cuilcagh Boardwalk Trail je oblíbená trasa vedoucí přes pohoří Cuilcagh v hrabství Fermanagh .
Tato trasa je známá svými dřevěnými chodníčky , které umožňují projíždět přes mokré a bažinaté úseky pohoří, čímž chrání okolní přírodu a zároveň umožňují návštěvníkům bezpečně objevovat tuto krásnou oblast.
I my si dopřejeme procházku na této jedné z nejkrásnějších tras a budeme se kochat výhledy na okolní přírodu.
Za odměnu si dopřejeme oběd ve městě Enniskillen a procházku zahradami u pozůstatků místního hradu.
Cestou do Belfastu podnikneme ještě krátkou zastávku u dalšího kamenného kruhu – Beaghmore . Jde o komplex megalitických prvků z rané doby bronzové .
7 mystických kruhů, 10 řad kamenů a 12 mohyl zde sedí uhnízděných mezi zelenou trávou a vřesem. Vybudování místa je dodnes tajemstvím. Někteří archeologové se domnívají, že kruhy byly zkonstruovány za účelem zaznamenání pohybů Slunce a Měsíce, něco jako sluneční kalendář.
Vrátíme se do Belfastu a užijeme si poslední večer v Severním Irsku.
6. den: S ohledem na letový řád se přesuneme na letiště a odletíme zpět do ČR.