Program zájezdu
1. den: Odlet z Prahy s přestupem, přílet do Jerevanu a ubytování na hotelu.
Dle letových řádů odlet z Prahy do Arménie, přílet na letiště v Jerevanu a následný přejezd k hotelu na ubytování. V případě brzkého příletu možný program s průvodcem.
2. den: Nejprve nás čekají nejzajímavější památky Jerevanu. Pak vyrazíme do Echmiadzinu a navštívíme sídlo arménské apoštolské církve. Na závěr dne ochutnáme tradiční koňak ve slavné destilérce.
Po snídani nás čeká prohlídka hlavního města Jerevan. Začneme na náměstí Republiky , které je v Jerevanu hlavním náměstím a původně neslo jméno Vladimíra Iljiče Lenina. Kamenný vzor uprostřed náměstí odkazuje na arménské koberce a slavné zpívající fontány jsou nejkrásnější atrakcí ve městě.
Projdeme se nádhernými uličkami města, až dojdeme k Jerevanské kaskádě . Kaskáda představuje velké schodiště s fontánami vystupující ze zahrad Tamanské ulice, ze které budeme obdivovat kouzelné panorama Jerevanu a biblickou horu Ararat.
Odpoledne pojedeme do nedalekého města Echmiadzin (Vagharšapat) , náboženského centra pro všechny Armény na světě. Echmiadzin je jedna z prvních křesťanských budov na světě , postavených v letech 301–303 n. l., kdy Arménie oficiálně přijala křesťanství jako státní náboženství.
Při návratu do Jerevanu navštívíme destilérku Ararat Brandy , ve které se dozvíte zajímavosti a vše o historii koňaku Ararat . Tato destilérka koňaku je symbolem Arménie . Nebude chybět degustace Armény oblíbeného alkoholového nápoje.
Po prohlídce se vydáme na cestu zpět do Jerevanu. Povečeříme v tradiční místní arménské restauraci.
3. den: Užijeme si výhledy na horu Ararat z kláštera Chor Virap. Poté vyrazíme do vinařství v oblasti Areni a okoštujeme skvělé víno. Dnešní zážitky zakončíme u nádherného kláštera Noravank.
Po snídani se objednaným transferem přesuneme ke klášteru Chor Virap (Hluboká kopka) , od kterého se nabízí nádherné výhledy na horu Ararat .
Klášter se proslavil hlavně legendou o uvěznění sv. Řehoře Osvětitele . Legenda praví, že pohanský král Trdat III. zde přibližně 12 let věznil svatého Řehoře Osvětitele. Dnes tu poutníci čekají ve frontách, aby mohli sešplhat po kovovém žebříčku do kobky, ve které byl světec uvězněn.
Za kruté zacházení byl král postižen šílenstvím (v barvitější verzi příběhu mu narostla druhá hlava), ze kterého jej sv. Řehoř vyléčil. Na základě toho přijal král křesťanství a svatý Řehoř se stal prvním katolíkem arménské apoštolské církve.
Po prohlídce kláštera se vydáme navštívit jeskyni Areni , ve které nalezneme pozůstatky nejstaršího vinařství na světě . Je prokázáno, že vinná réva zde byla pěstována již v roce 4 000 př. n. l. V jeskyni také byla objevena nejstarší bota na světě.
Oblast Areni je dodnes synonymem pro arménský vinařský průmysl . Areni se jmenuje podle místní černé vinné odrůdy, používané převážně k výrobě suchých červených vín. My zde budeme mít příležitost zajít si do vinařství Momik , kde ochutnáme pravé arménské víno .
Odpoledne se přesuneme ke klášteru Noravank – nádhernému klášternímu komplexu se dvěma patry , který stojí mezi červenými útesy .
V areálu kláštera stojí kostel Surp Karapet ze 13. století , postavený vedle zříceniny dřívějšího kostela. Je k němu připojena malá kaple ze 13. století zasvěcená svatému Řehořovi. Hlavní a velmi fotogenickou stavbou je pak kostel Surp Astvatsatsin ze 14. století .
Navečer se přesuneme do města Goris , kde strávíme noc. Ve městě Goris také povečeříme v tradiční restauraci.
4. den: Nejdelší lanovkou světa se vydáme z vesnice Halidzor ke klášteru Tatev. Úchvatnou horskou přírodu budeme obdivovat ze Satanova mostu. A vyzkoušíme si upéct tradiční arménskou placku.
Po snídani přejedeme do vesnice Halidzor , odkud vede nejdelší lanovka na světě Wings of Tatev (Křídla Tatevu) ke klášteru Tatev . Cesta lanovkou trvá cca 12 minut a vede vysoko nad údolím řeky Vorotan k horní stanici vedle kláštera.
Poté navštívíme klášter Tatev , který byl vybudován v 9. století a nachází se na okraji hluboké řeky Vorotan. Klášter hraje již po staletí významnou roli jako ekonomické, politické, duchovní i kulturní centrum regionu .
Pověst praví, že jeho architekt se po dokončení kupole nemohl dostat dolů a vykřikl: „ Togh astvac indz ta-tev“, což znamená „Nechť mi dá Bůh křídla.“ – a odtud vzešel název kláštera.
Po prohlídce nás čeká cesta na tzv. Satanův most . Most je oficiálně zařazený na seznam arménských chráněných přírodních památek, někdy je také nazýván Ďáblův most. Tvoří ho přírodní skalní most nad řekou Vorotan, která se valí řadou jeskyní a trhlin. Z mostu uvidíme nádherné výhledy na arménské hory.
Odpoledne se vrátíme do města Goris , kde se zúčastníme pečení výborné arménské chlebové placky Džingalov hac .
Jedná se o tradiční arménský chléb , který je plněný směsí bylinek, zeleniny a koření . Tradičně byl základem v dobách nedostatku, jako je hladomor a války, a dnes je oblíbeným pokrmem na ulicích.
Večer opět povečeříme v tradiční arménské restauraci ve městě Goris.
5. den: Dnes poznáme Arménské Stonehenge a zastavíme se také u Karavanní stanice Selim. Čeká nás prohlídka výroby ekologických kozích sýrů, které si vychutnáme s víny při pohledu na zdejší přírodu.
Ráno po snídani se vydáme prozkoumat archeologické naleziště Karahundž (Zorac Karer) , přezdívané také Arménské Stonehenge .
Celé archeologické naleziště se rozprostírá na ploše asi 7 hektarů náhorní plošiny na okraji menší rokle v kopcích nad řekou Vorotan. Oblast je poseta množstvím kamenných kruhů, pohřebních komor a hromad a nachází se tu i nejznámější uskupení stojících kamenů . Nejrozšířenější teorie tvrdí, že fungovaly jako starověká astronomická observatoř z doby před rokem 2 000 př. n. l.
Po návštěvě naleziště se vydáme na cestu do lázeňského města Dilidžan . Cestou v horách se zastavíme u Karavanní stanice Selim .
Stanice též zvaná po dynastii zakladatelů Orbelyanská karavanní stanice je nejlépe zachovalá karavanní stanice v Arménii a jedna z nejzachovalejších na celém světě . Díky své odlehlé lokalitě vysoko v Selimském průsmyku (2 410 metrů n. m.) nebyla nikdy rozebrána na stavební materiál. Ze stanice se otevírají nádherné výhledy na jih do údolí i přístup do pohoří Gndasar a Vardenis na západě a východě.
Cestou z karavany nás bude čekat jedinečná ochutnávka arménských bio kozích sýrů . Na výrobu tradičních kozích sýrů se podíváme ve výrobně Mikayelyan Farm Factory . Poklidnou ochutnávku a popíjení místního vína spojíme s příjemným pohledem na fascinující přírodu.
Dále budeme pokračovat do bývalého lázeňského města Dilidžan , přezdívaného také jako Arménské Švýcarsko . Místo obklopují bujné dubové a habrové lesy na pozadí zasněžených vrcholků hor. Přestože zažil po rozpadu SSSR období úpadku, aktuálně prožívá renesanci pod taktovkou arménského filantropa Rubena Vardanyana a jeho charitativního fondu IDeA.
Ve městě Dilidžan se ubytujeme a povečeříme v místní restauraci.
6. den: Dopoledne navštívíme jezero Parz a vydáme se ke klášteru Goshavank s krásnými výhledy do okolí. Cestou do Jerevanu nevynecháme nádherné jezero Sevan a klášter Sevanavank.
Po snídani se vydáme k jezeru Parz , které v překladu znamená Čisté jezero . Od jezera vyrazíme směrem ke klášteru Goshavank .
Klášter byl založen ve 12. století a býval vzdělávacím centrem. Součástí kláštera je malé muzeum . Zdaleka nejzajímavějšími vystavovanými předměty jsou velké keramické předměty ve tvaru zvonu, které bývaly zavěšeny otevřeným koncem dolů v kupoli ve snaze vylepšit akustiku a odrážet zvuk zpátky dolů do kostela.
U kláštera si také vychutnáme nádherný výhled na lokalitu a nadýcháme se čerstvého vzduchu. Možné bude si také zakoupit u místních prodejců mnoho bylinek, koření i čajů.
Po cestě do Jerevanu se zastavíme u jezera Sevan , které je největší na Kavkaze . Leží v nadmořské výšce 2 000 metrů mezi Malým Kavkazem a Arménskou vysočinou obklopeno horskými hřbety. Jeho opravdové kouzlo tkví v neustále se měnících barvách jeho hladiny a oblohou nad ní. Také má, zejména na jižním okraji, dlouhou historii a mnoho zajímavých míst k vidění.
Navštívíme i klášter Sevanavank , který patří k nejnavštěvovanějším památkám v Arménii. Stojí na vrcholu na malém Sevanském poloostrově (dříve ostrově). Mezi dochované budovy kláštera patří kostely Matky Boží a menší Svatých apoštolů spolu se zříceným gavitem.
V podvečer nás čeká návrat do Jerevanu a večeře v místní restauraci.
7. den: Dnešek věnujeme znovu Jerevanu. Nahlédneme do knihovny se vzácnými spisy. Naší pozornosti neujdou ani kláštery Geghard (UNESCO) a Garni. Na závěr zamíříme na trh s ovocem a sladkostmi.
Po snídani se vydáme objevovat další perly Jerevanu . Navštívíme státní pokladnu arménských rukopisů – Matenadaran .
Starověké spisy, knihy a dokumenty zde byly shromažďovány od 5. století , kdy byla vytvořena arménská abeceda. Během nejrůznějších nájezdů a invazí byla značná část rukopisů spálena, ale za zhlédnutí jistě stojí překrásné ilustrované a svázané rukopisy ze začátku 19. století.
Poté se dostaneme k jednomu z nejúžasnějších klášterů v Arménii – Geghard , zapsanému na seznamu světového dědictví UNESCO .
Nezvyklým znakem kláštera Geghard (Kopí) je to, že je částečně postavený jako stavba a částečně vytesaný do stěny srázu . Název pochází ze 13. století a je upomínkou na přinesené kopí, které mělo údajně probodnout Kristův bok.
Odpoledne pojedeme k chrámu Garni . Jde o jedinou stojící antickou budovu se sloupořadím na území Arménie i bývalého Sovětského svazu.
Stavba vypadá jako zmenšenina Pantheonu, má střechu nesoucí 24 sloupů s iónskými hlavicemi a atickými patkami. Stavba se od většiny dalších řecko-římských staveb liší tím, že je z čediče . Použití takového materiálu muselo nejspíš vyžadovat využití arménských řemeslníků, ovládajících techniku zpracování tak tvrdého kamene.
Poté se vrátíme do Jerevanu , kde navštívíme Gum Market , kde můžete ochutnat čerstvé a lahodné ovoce , sladkosti a případně si něco koupit.
Návrat na hotel v Jerevanu a poslední večeře v tradiční arménské restauraci.
8. den: Odlet zpátky do ČR s přestupem.
Tento den bude věnován především individuálnímu programu a případnému nákupu suvenýrů . Podle letového řádu se přesuneme na letiště a odletíme zpět do Prahy .