O vznik portského se zasloužili obchodníci dovážející víno do Velké Británie. V 17. století totiž zuřila mezi Anglií a Francií vleklá válka o španělské dědictví a Britové nucení hledat nové obchodní zdroje začali nakupovat vína z Portugalska místo z Francie. Protože plavba z Portugalska do Británie byla ale mnohem zdlouhavější, přidávala se do vína brandy, aby se víno cestou nezkazilo. Víno tak bylo silnější a získalo svoji nezaměnitelnou sladkou chuť. První dodávka portského z Portugalska do Evropy se datuje do roku 1678.
Ačkoli historicky největším odběratelem portského byla Velká Británie, víno se brzy rozšířilo do celého světa.
Réva pro výrobu portského se pěstuje v oblasti Alto Douro na severovýchodě Portugalska. Jiné hrozny než této oblasti se nesmí na výrobu používat. Nad řekou se po strmých svazích údolí vinou skalky a kamenné zídky a na úzkých terasách se víno pěstuje až do výšky 700 m n. m.
Hrozny se při výrobě portského nelisují, jako při výrobě klasického vína, ale velice opatrně melou a šlapají. Vinná pálenka se do vína přidává ve chvíli, kdy množství alkoholu dosáhne 6 - 8 %. Tím dojde k zastavení fermentace. Tomuto procesu se říká fortifikace, nebo-li dolihování vína.
Většina produkce pak putuje do města Porto, odkud je vyvážena do celého světa. Dříve byly sudy s vínem převáženy po Douru malými speciálními loděmi, tzv. rabelos, na které natrefíte v Portu dodnes.
Toužíte procestovat kraj portského vína a poznat místa, kde se psala jeho historie? Vydejte se na prohlídku Porta, ochutnejte to nejlepší z místních specialit, navštivte vinné sklepy, zažijte atmosféru staletí. Nebo se vypravte na gurmánskou plavbu po Douru a vychutnávejte si krajinu v klidu z paluby luxusní lodi... nabídka cestovních kanceláří je skutečně široká.
Portugalsko vždy bývalo jednou z nejoblíbenějších destinací pro karavanisty. Pokud máte chuť vyrazit na divoko, pak dejte pozor, od ledna je povoleno přenocovat v karavanu pouze v kempech či na dalších místech vyhrazených ke kempování. Kvůli značné devastaci pobřeží bylo kempování na divoko zakázáno.
Portská vína se od většiny ostatních liší množstvím alkoholu a podílem nekvašeného cukru, který ve víně zůstává poté, co se dolihováním zastaví proces fermentace. Běžně obsahují 20 % alkoholu i více.
V gastronomii má portské víno široké využití. Bílá portská se často užívají jako aperitiv, červená pak jako digestiv. Podávají se k sýrům, pro svou sladkost se používají i do omáček či dezertů... Chcete-li si dopřát mimořádný zážitek, vychutnejte si skleničku portského s kvalitní hořkou čokoládou...
Při výběru portského vína se vyplatí být velmi opatrný, protože napodobeniny se dají dnes koupit na každém rohu.
Přitom pravé portské poznáte velmi snadno. Je totiž označeno speciálním papírovým kolkem u hrdla lahve. Na kolku je vždy vepsáno "VINHO DO PORTO" a také číslo šarže. Pokud si zakoupíte láhev s tímto označením, můžete si být jisti, že si z obchodu odnášíte skutečně pravé portské a ne pouze sladkou napodobeninu.
Mohlo by Vás zajímat: