Jedinečné přírodní skvosty poskytující nádhernou podívanou tisícům nadšených turistů, nezkrotné vodní živly vířící a burácející v nekonečném koloběhu přírody, ohromí nás svojí sílou, velkolepostí a proměnlivou krásou v průběhu ročních dob.
Vodopády patří k těm nejkrásnějším a nejfotogeničtějším přírodním památkám. Symbolizují sílu, čistotu a životodárnou energii. Burácí a víří v době jarního tání, v létě v době sucha bývají naopak tiché a krotké. Jejich síla se ale mění často i v průběhu denní doby...
Jeden z nejvíce navštěvovaných přírodních skvostů Rakouska - Krimmelské vodopády - najdete na řece Krimmler Ache kousek od vesnice Krimml, která je zároveň vstupní branou do národního parku Vysoké Taury. Jde o úchvatnou kaskádu třech vodopádů s celkovou výškou 385 metrů. Podél vodopádu se klikatí turistická vyhlídková stezka, která na 4 kilometrech zdolává převýšení celého vodopádu a poskytuje překrásné pohledy na masu vody padající do údolí.
Alpy ovšem skrývají i desítky dalších skvostů, o kterých ví jen skuteční znalci oblasti. I když nelámou přímo rekordy, nabízejí opravdu nádhernou podívanou a parádní fotografické příležitosti. Z mnohých jmenujme alespoň 54 metrů vysoký Wildensteiner Wasserfall v Korutanech nebo úchvatný Grawa Wasserfall ve Stubaitalu padající celých 85 metrů. Ve Švýcarsku můžete obdivovat například Cascade de la Pissevache nebo Waterfall of Foroglio.
Do islandské divočiny vodopády zkrátka patří. Vodu zde najdete snad ve všech možných formách a skupenstvích. Z vodopádů a ledopádů, gejzírů, peřejí a ledovců můžete jen vybírat... Jedním z nejznámějších patří Gullfoss, nebo-li Zlatý vodopád, na řece Hvíta, který je nejmohutnějším vodopádem Evropy. V době tání dosahuje průtoku až 2000 m3/s. Voda nejprve padá dvěma stupni (10 a 22 metrů na výšku), a poté protéká úzkým extrémně hlubokým kaňonem, kde doslova vaří. Při návštěvě vodopádu si určitě nezapomeňte přibalit pláštěnku.
Jedním z vůbec nejfotogeničtějších islandských vodopádů je Seljalandsfoss na jihu ostrova a nádhernou záležitostí je i Skógafoss, nebo-li Lesní vodopád, poblíž města Skógar. Z dalších bouřliváků jmenujme třeba Háifoss, mohutný Selfoss, elegantní Svartifoss nebo nezapomenutelný Godafoss.
Nejvyšší vodopád Evropy (a 6. nejvyšší na světě) padá z úctyhodných 860 metrů a najdete ho v Norsku. Jde o Vinnufallet (také Vinnufossen) na říčce Vinnu. Norsko (i celá Skandinávie) má ovšem vodopádů na tisíce, některé dokonce ani nemají jméno. Jména některých se dostala i mezi TOP 10 nejkrásnějších vodopádů světa. Připomeňme alespoň úchvatný Langfossen na řece Vaula v kraji Hordaland, nebo Mardalsfossen, či Vettisfossen na jihozápadě pohoří Jotunheimen.
Podíváme-li se jižněji, do zemí, které jsou nám co do vzdálenosti o trochu bližší, nemůžeme zapomenout na 92 vodopádů národního parku Plitvická jezera v Chorvatsku, které v dokonalé harmonii propolují celou jezerní kaskádu v jediný celek. Nebo na vodopád Savica ve Slovinsku. Jednou z největších přírodních zajímavostí Švýcarska je zase Rýnský vodopád v blízkosti města Schaffhausen.
Poznávejte oblíbené destinace: