Žít ve stínu sopky není žádná legrace, přesto se v okolí aktivních sopek dnes nacházejí i desetitisícová města. Lidé si jejich smrtící dotek uvědomují, ale naučili se s ním žít a mnohé magická síla vulkánu i fascinuje. Vulkanická činnost je jedním z nejzajímavějších a stále nejméně probádaných přírodních jevů, který je sice ničivý ve své podstatě, ale zároveň ohromující a monumentální ve svých projevech a síle. Sopečnou aktivitu nemůžeme ovlivnit, můžeme ji jen zkoumat a snažit se ji využít. Vydejte se s námi na prohlídku tajemných vulkánů, které pro lidstvo představují tu největší hrozbu.
Pozůstatky vulkanické činnosti najdeme všude na světě. Nyní je na Zemi přibližně 500 činných sopek, z nichž asi 50 se aktivně projevuje každý rok. Většina soptících vulkánů je soustředěna na rozhranní litosférických desek, hlavním centrem je tzv. Kruh ohně v Tichém oceánu. I u nás najdeme četné pozůstatky sopečné činnosti, tím nejznámějším je hora Říp. Další vyhaslé vulkány najdeme třeba v Doupovských horách, Českém středohoří, nebo v Bílých Karpatech.
Největší nebezpečí představují supervulkány, které jsou tak obrovské, že by svým výbuchem zdevastovaly značnou část pevniny a mohly mít za následek vymírání rostlin či živočichů. Při erupci supervulkánu se uvolní více než 1000 kilometrů krychlových materiálu.
Jedno z největších nebezpečí pro planetu představuje obrovský supervulkán Yellowstone Caldera v americkém Wyomingu v národním parku Yellowstone. Kdyby vybuchl, velká část Severní Ameriky by byla zcela neobyvatelná. I když se výbuchy supervulkánů opakují vždy jen jednou za desítky až stovky tisíc let, podle vědeckých výzkumů jsme nyní právě v době, kdy by měl Yellowstone znovu bouřit. Oblast je pod neustálým dohledem.
Má-li Japonsko něčeho nadmíru, pak právě aktivních sopek. Velmi obávaný je vulkán Sakurajima na ostrově Kjúšú. Od roku 1955 bouří téměř nepřetržitě. Nachází se v hustě obydlené oblasti nad téměř milionovým městem. Další obávanou japonskou sopkou je Fudži, která nyní sice spí, ale okolnosti naznačují, že by se mohla opět probudit a ohrozit 30milionové Tokio ve vzdálenosti necelých 100 km.
Jedna z nejslavnějších sopek na světě Popocatépetl, nebo-li El Popo, se tyčí ve vzdálenosti jen 70 km od mexického hlavního města Mexico City. Již několik desítek let velikán opět bouří, od roku 2000 je dokonce výstup na vulkám zcela zakázán, cesty střeží armáda. Největší erupce posledních let byla zaznamenána v roce 1994, kdy popel pokryl oblast do 25 km kolem sopky.
I havajské sopky drží řadu světových NEJ. Nejaktivnější sopkou světa je Kilauea na Havaji. Je ovšem považována za spíše poklidný vulkán, protože při erupcích nedošlo k tolika ztrátám na životech. Největší sopkou světa je havajská Mauna Loa. Od mořského dna měří více než 10 km, takže je vyšší než Mount Everest. Bouří v pravidelných intervalech jednou za několik let.
Monumentální Vesuv tyčící se nad Neapolským zálivem ukázal svoji sílu v minulosti mnohokrát. V roce 79 n.l. pohřbil legendární Pompeje a Herculaneum a zabil 25 tisíc lidí. Dnes je označován jako sopka s největší hustotou obyvatel v okolí, na jeho úpatí leží 3milionová Neapol.
Sicilská Etna bouří téměř neustále, je nejaktivnější evropskou sopkou vůbec a představuje obrovskou hrozbu pro obyvatele celé Sicílie. Před dvěma měsíci opět chrlila popel a žhavou lávu, vše se ale obešlo jen s několika zraněními bez ztrát na životech. Pro obyvatele blízké Katánie a Taorminy to byl ovšem magický zážitek.