Jizerky jsou nejsevernější pohoří České republiky, svojí rozlohou zasahují až na území Polska. I když nejsou příliš velké (celková rozloha je přibližně 620 km2), překypují přírodním bohatstvím, které nás udivuje již po staletí.
Ještě v nedávných dobách sem přicházeli v naději hledači drahokamů, kteří zde v surových vysokohorských podmínkách těžili safíry a rubíny. Dnes masivní žulové skály lákají horolezce z celého světa, v létě i v zimě jsou hory plné nadšených turistů, cyklistů a milovníků přírody... kdo sem jednou zavítá, vždy se sem rád vrací...
Jizerské hory vždy byly nehostinnou oblastí s velmi syrovým podnebím. Život zde byl velmi těžký, mnohé osady byly ještě v půli minulého století v zimě téměř nedostupné. První zmínky o nalezištích vzácných kamenů na území Jizerských hor máme jsou již z 15. století. Hledači zde nacházeli rubíny, safíry, také černá zrnka izerínu. Zlato se v Jizerských horách a podhůří rýžovalo už ve 13. století.
Ačkoli si to mnozí z nás neuvědomují, jednou z nejvíce těžených surovin současnosti je jizerskohorská žula, která tvoří prakticky celý zdejší horský masiv. Je velmi kvalitní a velmi dobře zpracovatelná.
Většina z nás si Jizerské hory spojí se sklářstvím. Prvopočátky této tradice spadají do 14. století, pravý rozmach sklářství ale nastal ve století 16., kdy na mnoha místech začaly vznikat první sklářské hutě. V 18. století se o rozvoj sklářství v oblasti starala známá rodina Riedelů, kterým bylo přezdíváno "sklářští králové Jizerských hor".
Některé z hutí se dochovaly až dodnes. Jednou z takových je i sklárna na Jizerce z 2. poloviny 19. století, kterou vidíte na obrázku. Dnes slouží obyvatelům jako sportovní hala a penzion.
Skromná víska v samém srdci Jizerských hor, s prastarými horskými chalupami roztroušenými po stříbrné louce mezi hustými lesy. A uprostřed jako had se vinoucí Jizera a tajuplný Smaragdový potok. Jižní straně Jizerky vévodí tisícový Bukovec, hora, který se svým vzhledem i původem od všech ostatních kopců zcela liší, protože je sopečného původu.
V létě i v zimě je Jizerka plná turistů. Chcete-li objevit její pravé kouzlo, vydejte se sem na podzim, kdy mží a ze stromů opadává listí. Projděte se k rašeliništím Jizery, kolem Smaragdového potoka, nebo do zapomenuté osady Orle. Pak v Panském domě v tichu a klidu vychutnejte podvečerní grog a nechte si vyprávět o pohnutém životě místních...
Jednou z nejkrásnějších oblastí Jizerských hor je Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Jde o unikátní pás lesů pokrývající severní úbočí české části Jizerských hor táhnoucí se od Špičáku až k Tišině.
Rezervace vznikla v roce 1999 spojením několika menších rezervací v jediný celek. Dnes představuje tento úžasný lesní porost jeden z nejzachovalejších rostlinných a živočišných komplexů z celé České republiky. Na podzim, kdy se buky barví do zlaté a červené je procházka Jizerskohorskými bučinami skutečný sen...