Řecko, to je nevyčerpatelná pokladnice historických a architektonických skvostů, které nás fascinují tisíce let a ještě velmi dlouho fascinovat budou. k mnohým místům se váží legendy, mnohá jsou dodnes opředena mystikou a tajemstvím...
Ačkoli největší koncentrace starověkých památek je bezesporu v Athénách a okolí, mnoho historických monumentů je rozeseto po celém Řecku, ostrovy nevyjímaje.
Athény skrývají desítky architektonických skvostů. Nejznámější památky se tyčí na Athénské akropoli, která byla po dlouhá staletí náboženským, politickým i kulturním centrem celého Řecka. Jde o pozoruhodný soubor chrámů vystavěný na vyvýšeném pahorku nad městem. Mezi nejznámější stavby patří chrám Parthenón zasvěcený Athéně Parthenos, nebo-li panenské, mramorový chrám Erechtheion s nádhernými karyatidami na straně chrámu (sochy žen plnící nosnou funkci sloupů), menší chrám Athény Niké, nebo Propyleje, monumentální vstupní prostor se schodištěm a sloupovím.
Agora byla dříve centrem Athén. Byla místem, kde se konaly trhy, bohoslužby, soudy, kde se shromažďovali lidé. Kolem agory stály chrámy i administrativní budovy. Při návštěvě Athénské agory byste neměli minout Hefaistův chrám, Věž větrů, Stoa poikylé, nebo katedrálu Mitrópoli.
Za návštěvu rozhodně stojí i zřícenina obrovského chrámu Olympieion rozkládající se asi půl kilometru od Akropole.
Řecko, to je také kolébka divadelního umění.
Při návštěvě Athén byste neměli zapomenout na nejstarší kamenné divadlo světa - Dionýsovo divadlo, vytesané do jižního svahu Akropole. Symbolicky zasvěcené Dionýsovi, bohu her a vína, uvádělo v život nejslavnější tragédie už od 6 st. př. n. l.
Původní dřevěné vybavení divadla bylo na tomto místě nahrazeno kamenným až na konci 5 st. př. n. l. Dionýsovo divadlo mělo kapacitu neuvěřitelných 17 000 diváků!
Historie osídlení na území města Delfy sahá až do mykénského období, avšak pověstné období věštírny v Delfách spadá do 8 - 6. století př. n. l. Do Delf se tehdy vypravovali lidé vysokého i nízkého postavení o radu. Příkazy boha Apollona vyřčené v Delfách měly zásadní vliv na rozhodování o osudu lidí, měst i celých říší.
Nyní nenápadný malý ostrůvek Délos byl kdysi jedním nejvýznamnějších náboženských center starého Řecka. Podle legend se zde totiž narodili bohové Apollón a Artemis. Dnes je významným archeologickým nalezištěm, které je od roku 1990 na Seznamu UNESCO.
Na vrcholcích skal v Thesálii se rozkládá klášterní komplex Meteora. I když stavba není zdaleka tak prastará jako jiné antické památky, architekturou a umístěním je vskutku jedinečná. Jde o komplex celkem 24 monastýrů, pravoslavných klášterů, který zde vznikal postupně od 14. do 16. století. Výstavba byla neuvěřitelně náročná, veškerý materiál a stavební náčiní vynášeli mniši na vrcholky skal na zádech či vytahovali v koších.
Celý komplex byl roku 1988 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.