Hluboké fjordy, ostrá skaliska, mrazivé moře. Příroda severní Evropy je ohromující a nezapomenutelná. Rozeklané pobřeží skýtá tisíce míst pro hnízdění ptáků, potůčky se bliští na strmých svazích a padají desítky metrů na tmavou vodní hladinu, kterou brázdí výletní lodě, trajekty i velká zaoceánská plavidla. Chceme-li tuhle krásu zažít, vyrazíme nejspíše na pobřeží Norska, Dánska nebo Irska, nebo ještě dál na sever na Island, či do Grónska. První turisté obdivovali tuto nádheru z výletních lodí už v 19. století a obdivují dodnes. Ačkoli kolem mnohých fjordů můžete dnes jezdit autem či chodit pěšky, plavba lodí stále má své nezaměnitelné kouzlo.
Fjordy jsou úzké mořské zálivy, pozůstatky ledovcové činnosti z dob dávno minulých. Jsou obvykle sevřeny mezi štíty vysokých skal a jejich dno může padat hluboko pod hladinu, což je obecně velmi netypické pro mořský šelf. Najdeme je v mnoha částech světa, ale snad nejtypičtější jsou pro pobřeží Norska. V Evropě můžeme fjordy obdivovat i na některých místech Dánska a Irska, ve světě pak třeba v Kanadě, v Patagonii, na Novém Zélandu a jinde.
Plavba Geirangerfjordem je okouzlující. Jen málo míst zapůsobí na člověka větším dojmem. Mohutná skaliska se tyčí nad zelenomodrou hladinou, kterou brázdí výletní lodě. Jak miniaturně plavidla působí oproti monumentálnímu fjordu, který zdaleka není největším ve Skandinávii. Je dlouhý 16 km a hluboký místy až 360 metrů. Je jednou z větví většího Storfjordu. Od roku 2005 je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Zvolíte-li k prohlídce fjordu vyhlídkovou loď, užijete si asi hodinovou plavbu s nádhernými výhledy na skály a strmé svahy řídce porostlé zelení zrcadlící se ve tmavomodré hladině. Není-li příliš sucho, můžete obdivovat i desítky zurčících potůčků a vodopádů. Nejznámějším lákadlem je sedm sousedících menších vodopádů nazvaných dohromady Sedm sester, k nimž se váže krásná pověst. Jsou to prý sestry zamilované do Ženicha, což je vodopád naproti nim, který je pozoruje a nemůže si z nich vybrat tu pravou... Dalšími známými přírodními úkazy ve fjordu jsou například vodopád Nevěstin závoj nebo skála Zlý mnich. Geirangerfjord je možné obdivovat i z výšky z nedaleké vyhlídky Dalsnibba, kam vyjedete i vozem. Otevře se Vám neskutečný výhled, protože se ocitnete na okraji skály vysoké téměř 1500 metrů a fjord budete mít pod sebou jako na dlani.
Sognefjord si drží hned několik "nej". Je to nejdelší a nejhlubší fjord v Norsku a druhý nejdelší na světě. Měří 205 km a dosahuje hloubky až 1308 metrů. Prořezává si cestu od pobřeží až daleko do vnitrozemí poloostrova, kde se člení do nejrůznějších zálivů, větví a ramen. Obklopují ho nádherná pohoří Jotunfjeldem a Jostedalsbrae s mohutnými ledovci a rozeklanými údolími. Je jednou z nejkrásnějších a nejzachovalejších evropských přírodních lokalit.
Nærøyfjord je velmi zajímavý přírodní úkaz. Je to ledovcový fjord v západní části Norska, který je součástí velkého Sognefjordu. Při délce 20 kilometrů má v nejužším místě pouhých 250 metrů šířky, přičemž okolní skaliska se tyčí do výšky až 1 600 metrů. Spolu s Geirangerfjordem je od roku 2005 součástí světového dědictví.
Nejznámější grónský fjord Icefjord najdete v západní části ostrova nedaleko městečka Ilulissat. Turistickou atrakcí se stal zejména proto, že do něj ústí jeden z nejaktivnějších ledovců na světě - Sermeq Kujalleq. Tento ledovec se pohybuje neuvěřitelnou rychlostí 19 metrů za den a ročně se od něj oddělí asi 35 km3 ledu. V Ilulissatském fjordu tak zažijete úchvatnou přírodní podívanou na ohromný ledový štít, ze kterého se za strašidelných zvuků a praskotu odlamují kusy ledu a padají do moře plného sněhobílých ker... Fjord je zapsán na světovém seznamu přírodních památek.