Každý z nich má svůj příběh, svoji tvář, kterou si snadno pamatujeme. Mnohé se staly symboly měst, míst i samotných států. Kráčeli po nich králové, státníci, slavné osobnosti každé doby. Známe je z obrazů, z pohlednic, z fotografií i z filmů. Jsou technickými unikáty, které přečkaly staletí i tisíciletí, nebo představují to nejlepší ze současného stavitelství. Každý nese kus historie... Poznáte nejslavnější mosty světa? Víte, odkud a kam vedou a jak se jim přezdívá?
Mosty měly vždy pro krajinu a její obyvatele strategický význam. Byly součástí obchodních cest a pomáhaly překonávat terénní překážky, propojovat jinak nedostupná místa. Dnes jsou jedněmi z nejčastěji fotografovaných dominant krajiny.
Patrně nejstarším dochovaným mostem je Gardský most, nebo-li Pont du Gard. Tyčí se nad říčkou Gard v jižní Francii v Provence. Byl postaven zřejmě v roce 19 před n. l. za dob římského impéria a sloužil k přivádění vody do nedalekého města Nîmes. Je to mistrovské dílo, byl postaven bez použití malty s milimetrovou přesností. V roce 1985 byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.
Snad žádné další město se nemůže pyšnit tolika nádhernými historickými mosty než Benátky. Jedním z nejslavnějších je Ponte di Rialto ze 16. století, který se jako jeden ze čtyř nejznámějších benátských mostů klene nad Canalem Grande a je ze všech nejstarší.
Jednu z nejstavnějších pražských památek - gotický Karlův most - snad nemusíme žádnému Čechovi představovat. Byl postaven v roce 1357 Karlem IV. a sloužil jako tehdy jediné spojení mezi Starým Městem a Pražským hradem. Slavným a ještě starším mostem se může pochlubit jihočeský Písek. Tamější Kamenný most (přezdívaný Jelení most) je nejstarším dochovaným mostem v Čechách a zřejmě druhým nejstarším ve střední Evropě. Byl postaven již ve 13. století a podobně jako většina dalších podobných staveb té doby byl důležitou součástí obchodní cesty mezi Pobaltím a Středomořím.
Golden Gate Bridge drží mezi slavnými mosty jednu z předních příček. Díky červené barvě jej pozná snad každý. A proč právě tato barva? Aby byl pro posádky lodí viditelný i v těch nejhustších mlhách, které ho většinu roku zahalují. Je to symbol San Francisca i celé Kalifornie. Dlouhou dobu po dokončení v roce 1937 držel rekord coby nejdelší visutý most světa.
Dominantou New Yorku je Brooklynský most nad řekou East River spojující Manhattan s Brooklynem. Dokončen byl v roce 1883. Neogotický vzhled mostu je tak magický (od roku 1980 navíc podtržený nočním osvětlením), že není divu, že si most zahrál v desítkách filmů Laurelem a Hardym počínaje a Godzillou konče.
Město Sydney je nám sice velmi vzdálené, ale jeho nejznámější most Harbour Bridge možná mnozí znáte. Byl dokončen v toce 1932 a kvůli svému typickému vzhledu se mu velmi brzy začalo přezdívat Coat Hanger, nebo-li Ramínko na šaty. Toto úsměvné přízvisko mu zůstalo až dodnes.
Nejvyšší most Evropy Pont de Millau najdete ve Francii nad řekou Tarn. Jeho nejvyšší pilíř má výšku 342 metrů, což je 6,5x více než rozhledna na Petříně. Většinu světových nej ovšem drží Čína. Právě zde najdete naprostou většinu ze 30 nejvyšších mostů světa. V minulém roce Čína dokončila most Beipanjiang Bridge s výškou přes půl kilometru (565 m), čímž opět překonala světový rekord. Perlový most Akaši-Kaikjó v Japonsku je nejdelší visutý most na světě. Měří neuvěřitelných 1991 metrů.
Naprosto neuvěřitelných rozměrů ovšem dosahuje nejdelší most světa - čínský Danyang-Kunshan Grand Bridge. Na jeho stavbě se podílelo 10 tisíc lidí. Stavba vyšla na 8,5 miliardy dolarů. Je součástí vysokorychlostní tratě ze Šanghaje do Pekingu. I přes mamutí rozměry byla stavba velice rychlá, vše se stihlo za pouhých 5 let. Most byl dokončen v roce 2006.