Bahenní zábaly a koupele se využívají již tisíce let, léčivé účinky jsou prokázány nejen historickou zkušeností, ale i moderní vědou. Bahenní usazeniny, nebo-li peloidy, jsou úžasným darem přírody, využívají se zejména k léčbě revmatických a dermatologických onemocnění. V kombinaci se slanou mořskou vodou dělají zázraky. Za bahenní koupelí ovšem nemusíte jen do lázní a relaxačních center, zaručeně nejlepší je dát si bahenní zábal přímo u moře, třeba při Vaší letní dovolené. Nejznámější destinací pro bahenní léčbu již dlouhá léta zůstává Mrtvé moře v Izraeli a Jordánsku. Ovšem postupně se prosazují i další lokality, o kterých zatím málo víme, ale jsou pro nás často mnohem dostupnější.
Tmavá až černá bahenní hmota je skutečným zázrakem. Ačkoli se jedná v podstatě o přírodní odpad, její léčebné účinky jsou překvapivé.
Tajemné jezero tvořící hranici mezi Izraelem a Jordánskem, unikátní přírodní památka vlastnící řadu světových nej. Je to nejníže položená vodní plocha světa, jedno z nejslanějších jezer na Zemi, místo tak kruté k životu, že zde najdeme jen několik málo druhů specializovaných mikroorganismů. Přesto je to turistický ráj, mekka zdraví a krásy. Najdete tu luxusní střediska, relaxace a koupání se zde úspěšně kombinuje s přírodní léčbou řady kožních a revmatických chorob.
Mar Menor, v překladu Mladší moře, najdete v provincii Murcia na jihovýchodě Španělska. Jedná se vlastně největší pobřežní lagunu v Evropě oddělenou od Středozemního moře úzkým pruhem pevniny zvaným La Manga. Je to unikátní lokalita s výrazně slanější a teplejší mořskou vodou, s masivními bahenními nánosy a příznivým klimatem, takže ideální místo pro léčbu celé řady onemocnění. Je to španělský přírodní klenot velmi oblíbený mezi turisty seniory.
Bahenní zábaly si můžeme dopřát i v blízkém Chorvatsku, na pobřeží a přilehlých ostrovech se nachází hned několik vhodných lokalit. Chorvaté si v posledních letech začínají obrovský potenciál tohoto zdroje uvědomovat a budují pro bahenní relaxaci a terapii potřebné zázemí. Oblast Lokunje tvoří jihozápadní část městečka Pag a zahrnuje asi 20 000 m3 pobřežní mělčiny s bahenními nánosy. Bahno se nanáší na kůži a po dvou hodinách se důkladně smývá. Působí očistně nejen na kůži, ale spolu s teplými slunečními paprsky a mořským vzduchem ozdravuje a léčí celé tělo i duši. Další úžasnou lokalitou je jezero Segal u Povljany na ostrově Pag, které je plné léčivého bahna. Kromě toho zde můžete navštívit i blízkou ornitologickou rezervaci Veliko Blato a snít a relaxovat uprostřed ticha. Léčivé bahno se nachází i na ostrově Krk v zátoce Soline, kde si kromě jiného můžete dopřát teplé bahenní koupele ve slaných lagunách při pobřeží. Moře je zde mělké, tedy vhodné pro děti a neplavce.