Měkké zapadající slunce, mihotavé odlesky vodní hladiny, zeleň všude kolem a v dáli zasněžené vrcholpy skalnatých hor. To je jen jeden z pohledů na překrásné jezero Bled, které se řadí mezi nejnavštěvovanější turistické destinace Slovinska. A poprávu. Nabízí pohodovou turistiku, adrenalin, ale i klid a relaxaci uprostřed horské přírody. V zimě pak ty nejkrásnější trasy pro běžecké lyžování. A to vše ještě s třešničkou na dortu... I přes velkou oblíbenost bývá oblast stále klidná a povětšinu roku nebývá přeplněná turisty.
Bledské jezero je 2120 m dlouhé a 1380 m široké s maximální hloubkou 30,6 metrů. Je umístěno v malebné krajině mezi horami a lesy v nadmořské výšce 457 m n. m. Jezero vzniklo v pozdní době ledové z roztátého Bohinjského ledovce. Dnes nemá žádný větší přítok, je plněno z podzemí vyvěrajících pramenů.
Na severní straně do jezera vyvěrají teplé termální prameny, které oteplují vodu v jezeře místy až na 26 °C. Bledské jezero je jedno z nejteplejších jezer v celých Alpách. Díky tomu se můžeme koupat v jezeře prakticky až do pozdního léta.
Bledský hrad je podle písemných pramenů nejstarším hradem ve Slovinsku. Hrad se tyčí na strmé skále, 130 metrů nad hladinou ledovcového jezera Bled. Na něj, stejně jako na ostrůvek s kostelem, město Bled a blízké Julské Alpy je z hradních teras nádherný výhled.
Díky své strategické geografické poloze byl Bledský hrad vždy místem konání důležitým politických a jiných úředních jednání. Hrad již navštívila celá řada státníků. Na horním nádvoří se nachází kaple ze 16. století, která je zasvěcena biskupům sv. Albuinovi a sv. Ingenuinovi. Hradby Bledského hradu jsou románské, samotný hrad je postaven v renesančním slohu. V prostorách hradu se také nachází muzeum, které mapuje vývoj osídlení kolem Bledského jezera.
Uprostřed jezera Bled se nachází malý ostrůvek s poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie z 15. století. Zdejším zvonkem si často návštěvníci zvoní pro štěstí. Předtím než byl kostel postaven, nacházel se tu chrám zasvěcený Živě, slovanské bohyni lásky a plodnosti. Na ostrov je možné se dostat na tradičních dřevěných člunech, zvaných Pletna. Od vodní hladiny až ke kostelu vede 99 schodů.
Na Blejski otok, neboli Bledský ostrov, se dostanete loďkou zvanou pletna. Plavba trvá přibližně půl hodiny. Ostrůvek si můžete prohlédnout sami nebo s místním průvodce. Abyste se dostali zpět na pevninu, stačí nasednout na další volný člun zpět.
V literatuře je město Bled poprvé zmiňováno roku 1004, Bledský hrad pak roku 1011. K rozvoji města ve 2. polovině 19. století významně přispěl švýcarský léčitel Rikli Arnold (1823-1906). Město Bled, jezero i celé okolí se stalo vyhledávaným lázeňským centrem a díky svému mírnému podnebí ho začali navštěvovat šlechtici z celého světa.
Bled se pojí s mnoha známými jmény. Narodili se tu např. Špela Pretnar (lyžař) či Sara Isakovičová (plavkyně) nebo Peter Florjančič (vynálezce).
Místní specialitou je kremna rezina (či kremšnita) – jedná se o vanilkový krémový řez, který je vyhlášený v celém Slovinsku. Využijte nabídku ubytování - jezero Bled Slovinsko. Vždyť Bledské jezero je jednou z nejkrásnějších turistických oblastí Julských Alp.